Bugün: 26.01.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • SEN NASIL “SEN” OLURSUN YA DA OLAMAZSIN?..

SEN NASIL “SEN” OLURSUN YA DA OLAMAZSIN?..


Her insanın bir “benliği, kişiliği” olduğu malumlarımızdır. “Kişiliksiz” diye tanımladıklarımızın bile bir “kişiliği” vardır. Benliğimizin oluşum sürecinde genlerimizden aktarılanlar ve aileden aldığımız “temel eğitim terbiyesiyle” başladığı da bilinmektedir.  İleri yaşlarda aldığımız eğitim ve öğrenme süreçlerimiz de kişiliğimizin “oturmasını” sağlamaktadır. “Oturmuş bir kişiliği” değiştirmenin hemen hemen olanaksız bir durum olduğu “7’sinde neyse 70’inde de odur” deyişiyle sabit görülmüştür. Yani sen neysen; O’sun!

Eğer sen;  O değilsen, farklı bir “görüntü çiziyorsan” sadece kendini aldatıyorsundur. Mevlana’nın “Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol” deyişi de bu bağlamda söylenmiş söz olsa gerek!..

Her türlü (küçük ya da büyük) çıkarı için “benliğinden” uzaklaşan… Mutsuzluğunun ya da huzursuzluğunu nedenini sadece başkalarında arayan… Bir kişiliğin varsa; sen zaten “O” sundur! Nereye gidersen git, “içindekilerle” gidersin! Biraz “karışık” gibi oldu ama!..

İnsanlığın var olduğu süreçte, kim kimi değiştirebilmiş ki?! Tabii ki toplumsal değişimleri ayrı tutarak…

Biraz da kısa “felsefe yapmış” (!) olalım…

Şimdiki yazıyla ilintili olmasa da; “ada kargası” etrafı fena halde “gagalamaya” başladı. (https://www.facebook.com/pages/Ada-Kargası/647111042001921.) Elbette “masumiyet karinesini” akıldan çıkartmamalıyız. Bu vesileyle “Ateş olmayan yerden duman tütmez” atasözünü benimsemediğimi söylemeliyim. İstenirse; ateşsiz duman, dumansız da ateş tüttürülebilinmektedir.

Güzelim ülkemizde; yolsuzluk, rüşvet, görevi kötüye kullanma, çıkar, onursuzluk, ilkesizlik, samimiyetsizlik vs. nereye kadar gidecek?

“Öbür tarafa” kim ne götürebilmiş ki?! Bir anlayabilseydik? (!)

Bu arada sormak geldi; ada kargası, sen kimsin? Sen, “sen” misin, yoksa o musun?

7 Ocak 2013

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 4507