Bugün: 07.12.2019

İSTENİRSE OLUYOR!..


Gökçeada’ya “turist gibi”  ara sıra uğrayıp, bazı olumlu-olumsuz  gelişmeleri görüp; “aaa!..”  demek te ayrı bir keyifmiş!

Artık günler de uzadığı için Kuzulimanı’na feribotla yanaştığınız zaman; “Burası da neresi?!” diyesiniz geliyor. Yıllardır atıl olarak duran paslı çürümüş devasa yakıt tankları ve “müştemilat” yapılarının yerinde yeller esiyor! İnanılır gibi değil! Ama gerçek! Yaya ve araç bilet gişeleri ayrı ayrı hizmet veriyor. Bazı şeyleri görünce ya da göremeyince “Hadi yaaa!” diyorsunuz.  Demek ki istenirse oluyormuş! Ahşap yolcu bekleme salonu ve mekânları bazı eksiklilerine karşın faaliyetlerini gayet güzel sürdürüyor. Merkeze giden yol üstü reklam tabelaları geçen sene kaldırılmıştı. Merkez girişinde bulunan “Cittaslow” sembolü (!) beton santrali hala sapa sağlam ayakta ve size “hoş geldiniz” diyor  (!) Boyasız binaların bir kısmı hafiften boya yüzü görmeye başlamış gibi…

Deprem nedeniyle yıkılma riski altında bulunan ve boşaltılan eğitim binalarının yerine geçici olarak “bir şeyler “yapılmaya çalışılıyor. Prefabrik yatakhaneler tamamlanmış gibi. Ancak geçici dersliklerin nereye “konuşlandırılacağına” hala karar verilememiş!..  Geçen ay, lise eğitimi için geçici dersliklerin inşaatına başlanmıştı.  Yapılacak geçici dersliklerin daha sonra da, binası olmayan dört yıllık yüksekokula devredilmesi gibi bir “düşünce” oluşmuştu. Elbette ki bu düşünceleri “art niyetli” olarak görmemek gerekiyor ama; lise için yapılan geçici binaların dört yıllık fakülte ayarındaki bir eğitim kurumuna  “layık görülmesi” Gökçeada’ya özgü bir durum olsa gerek (!)  Üniversitedeki eğitim ve öğretimin; hele ki adında “uygulamalı bilimler” geçen bir yüksekokulun  sadece sıra sıra dizilmiş “dersliklerden ibaret olmadığını” yetkili ve ilgililere nasıl anlatabiliriz ki?! Neyse ki yanlıştan dönülmüş gibi görülüyor. Prefabrik yapılar için oluşturulan temel alanının sportif faaliyetler için düzenlenmesi mümkün olabilir mi?.. Diye düşünsek!..

Bu arada nedenini sakın sormayın ve sorgulamayın: Dört yılık yüksekokul öğrencilerinin ve öğretim elemanlarının “gözü aydın” olsun! Ada esnafına ve ev sahiplerine de “geçmiş olsun” dileklerimi iletmek istiyorum. Tabii bu arada başka sürpriz gelişmeler olmazsa!.. Gelişmeleri yakında yetkililerden öğrenirsiniz. Buraya yazıyorum: Gökçeada’ya yeni bir üniversite  açılması ve var olan dört yıllık yüksekokulun gelişmesi hayal mi hayal!..  Mart 2014’e kadar hayaliniz hiç eksilmesin (!)  Yanılmış olmayı o kadar çok isterim ki! Siz, elinizde bulunan iki yıllık meslek yüksekokulunu “yaşatmaya” bakın!

Bilemiyorum, daha önce ikisi bir arada “telaffuz” edilmiş miydi? Şahsımdan bir özdeyiş olsun: Her yer ve herkes “nüfusu ve nüfuzu kadar” konuşur (!)

15 Nisan 2013

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2255