Bugün: 07.12.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • GÖKÇEADA’NIN ELEKTRİĞİ…

GÖKÇEADA’NIN ELEKTRİĞİ…


Gökçeada’da yağmur başlamışsa; hele bir de lodos esiyorsa; mumlarınızı ya da pili aydınlatıcılarınızı hazırlamalısınız.  Büyük şehirlerde de elektrikler kesilir. Ama hiçbir zaman Gökçeada’daki gibi bir  “kesintiyi” göremezsiniz. Gökçeada’da elektrik genellikle tümden “kesilmez!”;  Gökçeada’da elektrik “kesiklidir!” Çok kısa bir zaman aralığında sayısız defa gider ve gelir. Elektrikler bir program dahilinde tümden kesileceği zaman, çağdaş yerlerde olduğu gibi bir-iki gün öncesinden belediye tarafından hoparlörlerle anons yapılır ve yaşayanlar da ona göre tedbirlerini alırlar.  Adadaki elektrik  “gidiş gelişleri” esnasında öylesine akım değişiklikleri olur ki, evinizde çalışan bütün elektrikli cihazlar ciddi anlamda zarar görür. İyi de bu zararları kim karşılayacaktır? Sorumlusu ya da konunun muhatabı kimdir ya da hangi kurumdur? Bulunduğumuz bölgede UEDAŞ (Uludağ Elektrik Dağıtım) elektrik dağıtımından sorumlu olduğuna göre; elektrikli cihazlarımız arızalandığında  şirketi mi sorumlu tutacağız?

Gökçeada’nın elektriği de ana karadan yani “inter-konnekte” sistemden sağlanmaktadır. İyi de neden daha çok lodos estiğinde Gökçeada’nın elektriği kesintiye uğramaktadır? Bilindiği gibi ana karadan gelen kablo, adanın güneyindeki sığlıklardan (Kefaloz) karaya çıkmaktadır. Örneğin 2010’un başında yaşanılan iki haftalık kesinti; ana kablonun dalgaların etkisiyle “zedelenmesinden” kaynaklanmıştı.  O sıralar kablonun büyük bir kısmı değiştirilmiş ve bu değişim esnasında bir işçimiz ciddi bir kaza geçirmişti. Her kış olduğu gibi geçen sene de uzun kesintiler yaşanmıştı; ama çözüm olarak kiralık dev jeneratörlerle süreç atlatılmıştı. Yakın geçmişte RES (Rüzgâr Enerji Santrali) kurulumu ile ilgili faaliyetler gündeme geldiğinde, vatandaşlarımız  “Artık kesinti yaşamayız!” diye düşünüyordu! Oysa ki rüzgar enerjisiyle adada üretilen “ham elektriğin” de ana karaya gidip “işlenerek” dönmesi gerekmektedir. Hem zaten RES ile ilgili bir durum şimdilerde gündemden düşmüş gibi görünmektedir ya da bürokratik işlemleri devam ediyordur.

Elektrik kesintisi bir “Doğa olayı mıdır?” diye sorsak!.. Geçtiğimiz aylarda ABD’de fırtına nedeniyle oluşan elektrik kesintisinde yaşam neredeyse “durma noktasına” gelmişti. Adamların “40 yılda bir” yaşadıklarını, bizler nerdeyse her gün yaşıyoruz. En ufak bir “esintide” adamızda elektrikler “gitmektedir.”  Yağmur, yıldırım düşmesi, sigortaların atması, hat bakımı gibi nedenlerle yaşanılan ve yapılan elektrik kesintilerinin azaltılması dileğiyle… Aman, vatandaşımızın “sigortası” atmasın da(!)

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ