Bugün: 17.11.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • GÖKÇEADA YEREL SEÇİMLERİ ÜZERİNE “ÜNİVERSİTE KONULU SÖYLEŞİ ” – 4

GÖKÇEADA YEREL SEÇİMLERİ ÜZERİNE “ÜNİVERSİTE KONULU SÖYLEŞİ ” – 4


Muhabir (M): Hocam, üniversitenin gelişmesinde, yerel yönetimin etkisi nedir? Geçen söyleşimizde kısaca değinmiştin.
Ben (B): Yerel yönetimin etkisi inkâr edilemez. Gökçeada’da üniversitenin gelişim süreciyle ilgili olarak, ÇOMÜ Rektör Yardımcısı’nın ifadesini daha önce (22 Temmuz 2013) paylaşmıştım. Bu sözler, yerel yönetimin verdiği ya da vereceği “desteğe” vurgu yapmaktadır. Hatırlayacak olursak Rektör Yardımcısı şöyle demişti: (http://www.comu.edu.tr/duyurular/detay.php?id=9405) “Bazı ilçelerde ne yazık ki altyapı eksiklerimiz var. Örneğin Gelibolu’da ve Gökçeada’da bu eksikleri had safhada hissediyoruz. Bu iki ilçemizde öğrenci sayımızı 2,500’e kadar çıkarabilirdik. Ancak altyapı eksiklerini tamamlayıncaya kadar bu rakamlara ulaşabilmemiz zor. Diğer taraftan Çan ve Yenice’de 2,000’li rakamları zorluyoruz, 2,500 hedefine kısa sürede ulaşacağımızı düşünüyoruz. Eksiklerin tamamlanmasında yerel idarelerin işbirliği de hayati derecede önemli. Çok iyi gelişen okullarımız genelde yerel idarelerin işbirliğini geniş olarak sağladığımız yerlerde.”

M: Bu durumda adadaki mevcut yerel yönetim ilgisiz kaldı diyebilir miyiz?
B: İlgisiz kaldığını söylemek haksızlık olacaktır. Belki de strateji hatası yapılmıştır. Tabii başka “durumlarda” söz konusu olabilir.

M: Bildiğimiz kadarıyla üniversite yönetimi, mevcut hükümetin politikalarına uygun icraatlarda bulunuyor. Adadaki yerel yönetim de hükümetin partisinden olduğuna göre, aradaki sorun ne olabilir ki?
B: Kim bilir, belki de 17 Aralık’ta açığa çıkan “paralel devlet” olgusu burada da geçerlidir. Son duyumlara göre; üniversite (ÇOMÜ) rektörü ile hükümetin Çanakkale Belediye Başkan adayının arası “naneliymiş” Söz konusu şahıs halen etkin bir milletvekili olup, Gökçeada’ya karşı özel bir ilgisi olduğunu da biliyoruz.

M: Hocam yanlış hatırlamıyorsam, bu milletvekilinin danışmanı, dört yıllık yüksekokula sekreter olarak atanmıştı.
B: Doğru hatırlıyorsun. Kadro atanması yapıldıktan sonra, henüz kuruluş aşamasında olan okula 1 gün bile uğramadan maaşını aldı. Yaklaşık 1 yıl sonra da başka bir yere “yatay geçiş” yaptı.

M: Peki o zaman. Adaya bu kadar özel ilgisi olan bir milletvekili, okulun gelişmesine engel teşkil edecek böylesi bir “tasarrufu” niye yaptırdı ki?
B: Ya muhabir! Alemsin valla! Ben şimdi bu soruya ne yanıt vereyim ki?  Git kendisine sor ya da danis! İstersen ada kargasına söyle. Belki konuyu didikler.

17 Ocak 2014

cihangir.bulent@gmail.com


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 3025