Bugün: 07.12.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • GÖKÇEADA DENİZLE BULUŞMA ŞENLİKLERİ…

GÖKÇEADA DENİZLE BULUŞMA ŞENLİKLERİ…


     

             Ege Denizi’nin kıyısında şirin bir yerleşim yeri olan Gökçeada’da, geçtiğimiz günlerde Denizle Buluşma Şenliklerinin dokuzuncusu düzenlendi.  Belediye Başkanı ve ekibinin gayretleriyle, esnafın da belli bir desteğini alarak 2005 yılından itibaren her yıl mayıs sonlarında düzenlenen ve artık geleneksel hale getirilen deniz şenliklerinde, günümüze kadar yapılan etkinlik başlıklarını   genel hatlarıyla (şablonunu) sıralayacak olursak:

   ·  Yüzlerce amatör oltacının katıldığı, 60-70 civarında tekne aracılığıyla balık tutma  yarışmaları…

   ·    Halka balık-ekmek ikramı…

   ·  Ülkemizin tanınmış şair ve yazarlarının katıldığı, pastane ya da kahvelerde kitap      imzalama ve söyleşiler…

   ·    Deniz konulu fotoğraf-resim ve el sanatı sergileri…

   ·    Deniz konulu belgesel film gösterimleri…

   ·    Gökçeada konulu (ödüllü) fotoğraf yarışmaları…

   ·    Bir balık yetiştiriciliği yapan firmanın katkılarıyla, denize yüzlerce genç balık (sinarit,     mercan benzeri) bırakılması…

   ·   Yöresel halkoyun gösterileri, halka açık gece konserleri, mini konserler…

   ·   Deniz ve doğa konulu popüler bilim konuşma ve seminerleri…

   ·   Amatör ve ticari balıkçıların sorunlarının tartışıldığı paneller…

   ·   Dalış kulüplerinin katkılarıyla balıkçı barınağının sualtındaki çöplerin temizliği…

   ·   Mülki ve yerel idarecilerin de katıldığı plaj ve kumsallarda çöp toplama…

   ·   Spor kulübü tavla turnuvaları…

   ·   Ve dahası…

   Evet, bir kıyı yerleşimi olan Gökçeada’da turizmi (sezon dışında) biraz olsun canlandırmak ve tanıtım yapmak için, yerel yönetimin çabaları ve yapılanlar…

  Şimdi soruyorsunuz değil mi, yukarıda sayılan etkinlikler yapılırken niye bizim haberimiz olmadı (!) diye… “Gökçeada” sözcüğünü “Mordoğan” ile yer değiştirince “gerçeği” (!) göreceksiniz.  İzmir’in Karaburun İlçesi’ne bağlı şirin Mordoğan’ın Belediye Başkanı Sayın Ahmet ÇAKIR ve “şenliklerin mimarı” Mordoğan Belediyesi Yazı İşleri Müdürü Sayın Cem LİMAN’a bu medyadan selam ve sevgiler… Bu arada şenliklerde “hiçbir protokol kuralının” uygulanmadığını da (ayrıcalıklı koltuk, ikram vs.) hatırlatmak isteriz.

   Gökçeada’da,  TÜDAV’ın (Türk Deniz Araştırmaları Vakfı) katkılarıyla oluşturulan Gökçeada Deniz Parkı’nda düzenlenen sualtı fotoğraf yarışması, bazı yıllar (seyrek de olsa) düzenlenen uluslararası sörf ve plaj voleybol turnuvaları Gökçeada için yeterli diyebilirsiniz. Ama niye daha fazlası olmasın ki?!

Şimdi gene diyebilirsiniz ki; Gökçeada’mızda  “Film festivali de var!” Doğru! Film festivali var ama; sinemamız yok! Unutmayınız ki Rum vatandaşlarımızın “bulunduğu dönemde” ada da 10 civarında (kesin sayı 7 olabilir) sinema vardı!


28 Mayıs 2013

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 5239