Bugün: 07.12.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • GÖKÇEADA’DA İNŞAAT YASAK SÜRELERİ VE KISA NOTLAR…

GÖKÇEADA’DA İNŞAAT YASAK SÜRELERİ VE KISA NOTLAR…


Gökçeada’da meskûn mahallerde Yaz boyunca akşam 21:00’e kadar müsaade edilen inşat yapım süresinin, şikayetler doğrultusunda değiştirildiğini memnuniyetle öğrenmiş bulunuyoruz. Bu bağlamda: 15 Haziran-30 Eylül tarihleri arasında; hafta içi öğleden önce 10:00 – 12:00, öğleden sonra 15:00 – 18:00 saat dilimlerinde  “inşaat gürültüsü” yapılabilecektir. Uygulama, hafta sonlarında  ise 12:00 - 18:00 saatleri arasındadır. İşin aslına bakacak olursak; Ülkemizin diğer turistik yerleşim alanlarında nerdeyse tüm yaz boyunca inşaat yasağı uygulanmaktadır. Gökçeada’nın hemen yanı başındaki Bozcaada’da ise; 15 Haziran – 15 Eylül tarihleri arasında inşaat yasağı getirilmiş bulunmaktadır. Yetkililerimiz, Gökçeada’nın “turizm bölgesi” olmadığını düşünüyorlarsa, diyecek bir sözümüz kalmamaktadır. Elbette ki turizmin gelişmesi için mekanların inşa ya da restore edilmesi kaçınılmazdır. Gökçeada’da da hiç olmazsa meskûn mahallerde inşaat yasağı 1 Temmuz – 1 Eylül tarih aralığında uygulanabilir mi?

Köylerdeki çöp konteynerlerinin boşaltılmasının Belediye’nin sorumluluğunda olmadığını biliyoruz.  Nüfus artışına bağlı olarak Yaz mevsiminde kısa sürede dolan çöp konteynerlerinin daha sık ziyaret (!) edilmesi hususunda, Kaymakamlığımızın dikkatini çekebilir miyiz? Şimdiden teşekkürler…

Zeytinliköy girişindeki açık kanalizasyon, Gökçeada’ya hiç yakışmıyor (Sanki başka yerlere yakışırmış da(!)) Konuyla ilgili teknik incelemelerin yapıldığını ve ihale sürecine girildiğini duyuyoruz. Ama görünen o ki; bu yaz da böyle geçecek.

Kamuoyunda çok tartışılan Masi Otel, geçtiğimiz günlerde yeni mekânında iftar yemeği düzenledi. “Küçük Masi”  hemen yanı başında “mahzunca” (!) duruyordu. Daha önceki yazılarımdan birisinde söz etmiştim. Benzer söylemi farklı bir şekilde yeniden veriyorum: Masi Otel’den Gökçeada ve panoraması gerçekten müthiş!  Ya tersinden? (!) Konu, yeteri kadar tartışıldı (mı?..) Umarız ki benzer tartışmalar içerisine bir daha düşülmez!..

Kaleköy Liman içerisindeki kafelerin, artık plastik masa ve sandalyeleri kullanmamaları memnuniyet verici bir durum. Darısı tüm adanın başına!..

Bu medyada verilen “Belediyemiz Gözbebeğimizdir” yazısı üzerine: Belediye seçimlerini hangi parti kazanırsa kazansın, seçimin ertesi gününde tüm kişi ve kuruluşlara eşit mesafede durur. Ki zaten Gökçeada’da durumun farklı olduğu söylenemez! Elbette ki “yönetim ilkeleri” doğrultusunda belli “tercihler” kullanılacaktır ki; bu da çok doğaldır!

26 Temmuz 2013

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 4351