Bugün: 14.10.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • ÇOMÜ’YE YENİ BİR MESLEK YÜKSEKOKULU; DENİZ TEKNOLOJİLERİ…

ÇOMÜ’YE YENİ BİR MESLEK YÜKSEKOKULU; DENİZ TEKNOLOJİLERİ…


Gökçeadalılar, sakın hemen heyecanlanmayın!  Deniz Teknolojileri Meslek Yüksekokulu, Çanakkale merkeze kuruluyor. Haber, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin resmi sayfasındaki ilgili linkte (http://www.comu.edu.tr/duyurular/detay.php?id=8666) Verilen haberde şu ifadeler yer alıyor: “ YÖK son 2 yıl içinde ÇOMÜ`de 3 yeni fakülte, 2 adet 4 yıllık Yüksekokul ve ÇOMÜ Deniz Teknolojileri Meslek Yüksekokulu ile birlikte 3 yeni meslek yüksekokulunun açılmasını onayladı. Böylece ÇOMÜ`de son 2 yıl içinde kurulan yeni okul sayısı 7`ye çıktı.” Evet, görüldüğü gibi durum böyle. Gökçeada’da 2008’de kurulan dört yıllık yüksekokul hala “emeklerken” üniversitenin bu şekilde “gelişmesinin” yorumunu ya da değerlendirmesini yapıyor olmalısınız. Adanın kendisi bir “balıkçılık laboratuvarıyken” var olan bölüm geliştiril(e)medi ya!.. Çanakkale merkezde yeni açılacak okul ile şimdi Gökçeada’da var olan dört yıllık yüksekokulun ne alakası var?.. Diye soracak olursanız: Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun yarısını oluşturan Balıkçılık Teknolojisi Bölümü’nün iyice “zayıflayacağı” ve hatta kapanacağı olasılığıdır. Çünkü söz konusu yeni kurulan Deniz Teknolojileri Meslek Yüksekokulu, balıkçılığı da kapsayacaktır. Gökçeada’da ilgili bölümde bulunan kadrolu olan öğretim elemanlarının, çok yakın bir gelecekte merkeze transfer olacaklarını göreceksiniz. Zaten bir kısım öğretim elemanı (şahsım da (!) dahil) geçiş işlemini (anakaraya) yapmış bulunmaktadır.

Gökçeada’ya  “sıfırdan” yeni bir üniversite kurulmasıyla ilgili “duyumları” biliyor olmalısınız.  Şunu açık yüreklilikle ifade etmek isterim ki mevcut “anlayış” devam ettiği sürece, üniversitenin kurulması; kurulsa bile yaşaması çok zor olacaktır. Bilemiyorum; ister kötümserlik deyin… İster gerçekçilik…  Gökçeada’ya iki yıllık meslek yüksekokulu zaten yetiyor gibi… Başlangıçta o bile “fazla” (!) değil miydi ki?

Gökçeada’da öğrencisi de mutsuz… Öğretim elemanı da… (Dört yıllık yüksekokul için geçerlidir)

Sahi; şimdi aklıma geldi! Sosyal Bilimciler ya da Gökçeada Belediyesi bir anket yapsa ya! Tek soru yeter: “Gökçeada’da mutlu musun?..”

Eğer “mutluyum” derseniz, adadan yakın bir gelecekte ayrılacağınıza kesin gözüyle bakabilirsiniz (!)

Şunu da unutmayınız ki: “mutluluğun" içerisinde “umut” vardır!

5 Nisan 2013

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 4301