Bugün: 07.12.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİNE GİRERKEN GÖKÇEADA’DAKİ OKULLAR…

2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİNE GİRERKEN GÖKÇEADA’DAKİ OKULLAR…


Gökçeada merkezinde bir ilkokul (Cumhuriyet), bir ortaokul (Gökçeada), üç lise (Atatürk Anadolu Öğretmen, Teknik ve Endüstri Meslek, Gökçeada Anadolu) bulunmaktadır. Bunların haricinde Yeni Bademli ve Uğurlu köylerinde birer ilkokul bulunmaktadır.  Merkezde bulunan liselerin var olan binaları, depreme karşı dayanıklı bulunmadığından, geçen öğretim döneminde boşaltılmışlardı. Öğrencilerin ve dolayısıyla öğretmenlerin bir kısmı Çanakkale’nin diğer ilçelerine (geçici olarak) dağıtılmışlardı. Geçen sürede, dayanıksız olduğu düşünülen binaların ne yıkımı gerçekleşti, ne de yerlerine yeni binalar yapıldı. Sadece yatılı bir kısım lise öğrencisi için “prefabrik” yatakhane yapıldı.  Şimdi durum nedir? Öğrenim gören öğrencilerin tamamının Gökçeada’da var olan ilk ve ortaokul binalarında “dönüşümlü olarak” eğitim ve öğretime devam etmeleri kararlaştırıldığını öğrenmiş bulunuyoruz.  Bu durumda beş okulun 1500 civarındaki öğrencisi, iki ilkokula “sıkıştırılacak” ve ergenlik dönemine gelmiş öğrenciler,  “minik öğrencilerin” derslik ve sıralarında öğrenimlerine devam edeceklerdir. Bu arada Gökçeada Ortaokulu’nun bahçesine konteynır derslikler getirtilecekmiş. 2013-2014 eğitim dönemine yetiştirilir mi, bilemeyiz!

Gökçeada’da yarım yüz yıl önce kapatılan “Rum Okullarından” bir tanesi, Zeytinliköy’de yeniden açılıyor. “Aya Todori İlk Mektebi”, iki ya da dört öğrencisiyle 2013-2014 döneminde yeniden hayat bulacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların durumu böyle. YÖK’e bağlı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’na bakacak olursak;  okulun Sağlık Ocağı’ndan “devşirme binası için için (!) büyümektedir.”

2013-2014 eğitim öğretim dönemine girerken Gökçeada’daki okulların hali böyle.  Dönemin “hayırlı olmasını” dilemekten başka ne diyebiliriz ki? Takdir ve yorumlar sizlerindir.

Tek cümle ile bir yorumda bulunmak istiyorum: “Gökçeada, eğitim adası olmalı” mı dediniz?!..

12 Eylül 2013
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 4260