Bugün: 18.04.2019

DOSTLUK FESTİVALİ GÖLGELERE YENİLMEDİ

DOSTLUK FESTİVALİ GÖLGELERE YENİLMEDİ
Türk gümrüğünün işkenceye varan zorluğu barışı engelleyemedi..18.09.2013 14:16


Samotraki(Semadirek) ve Gökçeada (İmroz) birbirlerine sadece 9 mil uzaklıkta. Bu kadar yakın iki ada coğrafi ve kültürel özelliklerinin yanında ortak acıyı da barındırıyor. Gökçeada’dan çıkmak zorunda bırakılan Rum ailelerin bir kısmı Samotraki’ye gidip yerleşmiş. Birbirine bu kadar yakınlıkta olan iki ada bugüne dek birbirine hep uzak kalmış. İki ada arasında şimdiye dek doğrudan bir deniz seferi bile yapılmamış.

Defne Derneği’nin bu yıl 12’ncisini düzenlediği Türk-Yunan Dostluk Festivali’nin bu iki ada arasında yapılması yeni başlangıçların temelini oluşturacak ilk deniz seferini de müjdeliyordu.

Aslında Gökçeada’da binası, iskelesi bitmiş, kadrosu çıkartılmış bir gümrük kapısı mevcut. Ama nedense beş yıldır bu kapı bir türlü açılmamış. Festival katılımcıları 13 Eylül Cuma günü festivalin ardından belki bu kapı açılır ve her iki adanın da kültürel ve ekonomik kalkınmasına büyük bir katkıda bulunulur düşüncesinin yarattığı heyecanla toplanmışlardı Gökçeada’daki Uğurlu Gümrük Kapısı Limanı’nda demirleyen GESTAŞ’a ait deniz otobüsünün önünde. Festivalin başlangıcı Samotraki’ye hareket ne yazık ki deniz otobüsündeki kim olduğu belli olmayan görevlilerin yolculara ve festival komitesine eziyetiyle başladı. Üç saat boyunca bekletilen yolcuların deniz otobüsüne alınışı, sürekli bir sayım hali yaşanması, incelik ve nezaketten yoksun davranışlar festival heyetinin ve yolcuların canını sıksa ve gecikmeye neden olsa da dostluk rüzgârının önünü kesemedi.

Samotraki’de çocukların dansları, Gökçeada’dan getirilip ekilen zeytin ve asma fidanları ‘yeni bir başlangıç’ın temelinin sağlam atıldığını gösterdi. Kendine has mimarisi, plajları, lokantalarının yanı sıra tarihi güzellikleriyle de görülmeye değer Samotraki adını dünyaya başsız ‘Kanatlı Nike’ heykeliyle duyurdu. Bu günlerde Paris’e kaçırılan ve Louvre’da sergilenen Nike heykelini geri isteyen Samotraki’nin belediye başkanı Yergos Hanos festivalle birlikte yeni bir hayata adım atıldığını söyledi.

"Mesafe çok kısa, ama yolculuğumuz çok uzun sürdü”

Bölge vali yardımcısı Yorgua Nikolau “aslında aramızdaki mesafe çok kısa, ama yolculuğumuz çok uzun sürdü” sözleri hem iki ülkenin tarihine hem de Gökçeada’dan Samotraki’ye uzanan zorlu katamaran yolculuğuna gönderme gibiydi. Nikolau, “Tarihi biliyoruz ama gelecek için tarihi aşmak istiyoruz” sözlerine rağmen Samotraki’den Gökçeada’ya dönüşte de ne yazık ki aynı zorluklar bir kez daha yaşandı. GESTAŞ’ın kimliği meçhul görevlisinin çıkardığı zorluklar katlanarak arttı.

"Zihniyeti yıkamadık”

Bazı Yunanlı misafirler ve gazetecilerin deniz otobosüne binişine izin verilmedi. Yolcular bindirildi, sayıldı, indirildi, yeniden bindirildi. Türk Defne’sinin başkanı Yalım Eralp’in dediği gibi “skandal” yaratıldı. “Duvarları yıktık ama zihniyeti yıkamadık” diyen Eralp, Defne’nin başkanlığından istifa etti. Tüm bu zorluklara ve Defne’nin hak etmediği şekilde ödediği bedele rağmen festival Gökçeada’da kaldığı yerden devam etti. Türkiye’den giden dans ekibinin gösterileri, Kefalos’ta “Barışa Kurulan Sofra”, Dereköy’de (Sihinudi) İzzet Keribar’ın hazırladığı eski Gökçeada fotoğraf sergisi, Tarihi Çamaşırhane’de yeni başlangıcı sembolize eden beyaz mendillerin asıldığı performans aktivitesinin ardından Zeytinliköy’de düzenlenen “Temiz Deniz, Çevre, Turizm” paneli kimi zaman hüzünlü de olsa umutlu bir gelecek beklentisi yarattı. İki adanın “temiz bir başlangıç” yapma gayretine direnen gruplar olacağını söyleyen panelistler Yalım Eralp, Sprios Vritos, Ferda Keskin, Nerina Köseoğlu, Celal Başlangıç, Lakis Vingas, Mehmet Altan önemli olanın bu sıkıntıların içinde yok olmak değil, üstesinden gelmek için çabalamak olduğunu vurguladı.

Bir adalının “balıkların pasaportu yok onlar rahat rahat iki tarafa da gidip geliyor, biz neden gidemiyoruz” sözlerini belki devlet yetkilileri de duyar ve ilk denemesi zorlu geçse de Gökçeada gümrük kapısı en kısa sürede açılır.

Ayşe Yıldırım BAŞLANGIÇ / 17.09.2013
Cumhuriyet

NOT: Organizasyonda yaşanan sıkıntıların sonucunda Defne Derneği Başkanı eski büyükelçi Yalım Eralp sorumluluğu üstüne aldığını ve başkanlıktan istifa ettiğini açıkladı.

Etiketler: defne -türk yunan dostluk derneği -gökçeada -semadirek -gestaş

Diğer haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir