Bugün: 19.08.2019

TSK`yı rahatsız eden çekilme fotoğrafları...

TSK`yı rahatsız eden çekilme fotoğrafları...
PKK, Heron uçuşlarının çekilmeyi geciktirdiğini iddia ediyor. Askeri kaynaklar ise ‘Bölgede bir haftadır insansız hava aracı uçmuyor’ diyor. Ayrıca PKK`nın geri çekilme görüntüleri TSK`da rahatsızlığa yol açtı. Çekilme görüntülerindeki PKK’lıların ayakkabı ve elbiselerinin çok temiz olması yıllarca terörle mücadeleyi sürdüren deneyimli askerlerde ciddi soru işareti yarattı. 20.05.2013 00:00

PKK’nın sınır dışına çıkmasını koordine eden Bahoz Erdal kod adlı olan Fehman Hüseyin, Heronlar’ın sürekli tepelerinde uçması nedeniyle çekilmenin sonbahara sarkabileceğini söyleyip, “Ateşkes öncesi bu kadar Heron olmuyordu. Çok sinirlilik hali yaratıyor. Heronlar uçmazsa çekilme iki ayda biter” demişti.

 Meteorolojik şartlar

VATAN’ın askeri kaynaklardan edindiği bilgilere göre ise TSK son bir haftadır bölgede insansız hava aracı uçuramadı. Kaynaklar, bunun gerekçesini ise havanın “bulutlu” olmasına bağladı.

PKK BÖYLE GERİ ÇEKİLİYOR

PKK’nın çekilme sürecine ilişkin TSK’nın 13 Mayıs’ta yaptığı açıklamada şöyle denilmişti: “Birlikler, geçmiş yıllarda olduğu gibi şu anda da, arazide, kendilerine emredilen üs bölgelerinde görevlerini sürdürmektedir. Ayrıca, insansız ve insanlı keşif araçları, eskiden olduğu gibi, rota değiştirmeden görev uçuşlarına meteorolojik şartların elverdiği ölçüde devam etmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bölgede görevli unsurları, yasalara uygun hareket etmektedir. Teröristlerin sınır ötesine çekilmesine ait herhangi bir görüntü ve bilgi elimizde mevcut değildir.” Açıklamadaki “meteorolojik şartlar” vurgusuyla da bu duruma işaret edildiği öğrenildi.

Heron gerçeği

PKK’nın çekilme süreci, Türkiye’nin ciddi maliyetlerle sahip olduğu insansız hava araçları heronların, terörle mücadeledeki zaafiyetlerini de ortaya çıkardı. Teröristlerin şemşiye ve ıslak battaniye gibi metodlarla heronların kapsama alanından çıktığı askeri kaynaklar tarafından da doğrulandı. Ayrıca heronların, odaklamayla sadece 150 metrelik bir alanının görüntüsünü aldığı öğrenildi. Isıya duyarlı “zoom”lama yapan heronları gören teröristlerin, şemsiye ve ıslak battaniye kullanarak ve hareketsiz kalarak, heronları tesirsiz kıldığı belirtildi. Hareket olmayınca TSK unsurları tarafından muhtemel terörist bölgesine yapılan heron taramalarında, ısının bölgede ısınan taşlardan da gelebileceği yanılgısına düşebileceği belirtildi.

Operasyon izni istenmedi

PKK’nın çekilme sürecini başlattığı 8 Mayıs’tan, TSK’ya yeni bir hükümet direktifi verilmedi. Bu nedenle TSK, eskiden olduğu gibi valinin oluruyla operasyon ve arazi arama tarama faaliyetleri için harekete geçebiliyor. Yol güvenliği ve güvenlik kontrolü gibi görevlerini ise vali talimatına gerek kalmaksızın sürdürüyor. TSK çekilme sürecinde şu ana kadar PKK’lıların çekilme görüntüsü ve bilgisi elde etmediği için valilerden operasyon izni istemedi.

MİZANSEN?FOTOĞRAF?MI?
 
Türkiye’den çekilen ilk PKK’lı grup geçtiğimiz hafta Kuzey Irak’a girmişti. Kalabalık bir gazeteci grubunun da izlediği çekilme sonrası PKK’lılar, yolda heronlarla karşılaştıklarını, kendilerini şemsiyelerle gizlediklerini ileri sürmüştü. Bu arada basına yansıyan bu görüntüler de asker de kuşku yarattı. Çekilme görüntülerindeki PKK’lıların ayakkabı ve elbiselerinin çok temiz olması yıllarca terörle mücadeleyi sürdüren deneyimli askerlerde ciddi soru işareti yarattı.


www.adahaber17.com


Kaynak: Levent İÇGEN / VATAN ANKARAKaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/tsk-yi-rahatsiz-eden-cekilme/gundem/detay/1711148/default.htmEtiketler: PKK , Ankara , TSK , Kuzey Irak , ateşkes , Heron , Irak , Türk Silahlı Kuvvetleri , Fotoğraf , ayakkabı , Grup , Şemsiye , eskiden , PKK`nın , sadece , Bahoz Erdal , olmayınca

Diğer SİYASET haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir