Bugün: 19.08.2019

Taksim`deki olaylara destek yağıyor!

Taksim`deki olaylara destek yağıyor!
Taksim`deki olaylara destek amacıyla Adana, Konya, Tunceli, Mersin, Marmaris, Batman, İzmit ve İzmir`de protesto gösterileri düzenleniyor
Taksim Gezi Parkı’nda çıkan olaylara destek vermek amacıyla ABD Büyükelçiliği önünde toplanan gruba polis müdahale etti. 31.05.2013 00:00

Tunalı Hilmi Caddesi’nde, Cinnah Caddesi ve Atatürk Bulvarı’ndan saat 17.00 itibariyle 4 bine yakın vatandaş parkta toplandı. Çok kısa sürede park alanı dolarken, park alanı dışında da gösteriler yapıldı. Kalabalık ıslıklarla ve alkışlarla Hükümeti protesto ederken, “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine” yazılı büyük bir döviz açıldı. Vatandaşların yanı sıra, siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve taraftar gruplarının temsilcilerinin katıldığı protestoda vatandaşlar sık sık, “Direnişe devam, Gezi Parkı’na selam”, “Gazman Tayyip” sloganları attı. Bulvardan geçen arabalarda korna çalarak göstericilere destek verdi. Çankaya Belediyesi’nin ambulansları da önlem amaçlı parkta hazır bekletildi.

POLİS MÜDAHALE ETTİ
Bazı göstericiler, gruptan ayrılıp ABD Büyükelçiliği’nin önünde gösteri yapmaya başladı. ABD Büyükelçiliği’nin önündeki gruba polis müdahalesi oldu. Atatürk Bulvarı’nın her iki yönünden de göstericilere Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ile tazyikli su sıkıldı.

 

TAKSİM`DEKİ EYLEME DESTEK YAĞIYOR
MERSİN`DE SAKSAFON VE GİTARLA GEZİ PARKA DESTEK EYLEMİ
Mersin`de Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) üyeleri, İstanbul`da devam eden Gezi Parkı olaylarını protesto etmek amacıyla saksafon ve gitar eşliğinde şarkılar söyleyerek eyleme destek verdi.
İstiklal Caddesi üzerinde yer alan Özgür Çocuk Parkı içerisinde bir araya gelen yaklaşık 200 kişi oturma eylemi yaptı. Eylem sırasında, `Gezi Parkı bizim, elinizi çekin`, `Şşşt sende haykır, nükleere hayır`, `Nükleere inat, yaşasın hayat`, `Gel sende haykır, tek yol sosyalizm`, `Orada bir Tayyip var, adamın içi dap dar`, `Faşizme karşı omuz omuza` ve `Hey sende haykır, olaylara hayır` sloganları atıldı. Gitar ve Saksafonla ritim tutularak söylenen şarkılara ve Çav Bella Marşı`na alandaki herkes eşlik etti. Eylem yaklaşık yarım saat sürerken, polis çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Saksafon ve gitar eşliğinde atılan sloganlara devam eden eylem olaysız sona erdi.

EYLEM ATATÜRK PARKI`NDA DEVAM ETTİ
Mersin`de, İstanbul Taksim`deki gezi parkında yaşananlar protesto edilirken renkli görüntüler yaşandı. Mersin`de CHP tarafından düzenlenen proteste eylemi Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki Kültür Parkta gerçekleşti. Meydanda bir araya gelen yaklaşık 500 kişi, ellerindeki dövizlerle birlikte gitar ve saksafon eşliğinde şarkılar söyleyip slogan attı. Alana bayraklarla gelen gruplar, oturma eyleminden önce Taksim`deki gezi parkında bir kişinin öldüğünü iddia edip bir dakikalık saygı duruşu yaptı. `Kimyasal Tayyip`, `Ödediğimiz vergiler biber gazına değil, korumamıza harcansın` , `Şükretme isyan et` ,`Lambaya püf de`, `Az efendi olun lan` ,` Diren gezi parkı`, `Bize her yer taksim`, `Şerefine Tayyip` yazılı dövizler açarak, içki içti. Mersin İdman Yurdu, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray takımlarının taraftarlarının da destek verdiği eylem yaklaşık bir buçuk saat sürdü.
 

TUNCELİ`DE GEZİ PARKI PROTESTOCULARINA DESTEK
Tunceli`de sivil toplum örgütleri ve bazı siyasi partiler, İstanbul Taksim`deki Gezi Parkı`nda gösteri yapanlara yürüyüş ve basın açıklamasıyla destek verdi.
Tunceli Sanat Sokağı üzerinde bugün saat 18.30`da toplanan yaklaşık 700 kişilik grup sloganlar atarak, Behice Boran Caddesi üzerindeki Ak Parti il başkanlığı binası önüne yürüdü. Ak Parti aleyhine slogan atan protestocular, caddeyi çift yönlü trafiğe kapattı. Grup adına basın açıklaması yapan Emek Partisi İl Başkanı Hüseyin Tunç, Taksim Gezi Parkı`nda göstericilere faşizan bir saldırı uygulandığını ifade ederek, şöyle dedi:
"AKP hükümeti yaşamın her alanında halkımıza çeşitli baskılar uygulamaya devam ediyor. Gezi Parkı`ndaki ağaç katliamını yaparak yeşil alanları nasıl yok edeceğini bütün Türkiye`ye gösterdi. Dünya bu olayları dikkatle izliyor. AKP hükümetinin gerçek yüzü her gün daha da açığa çıkıyor. Tunceli`de bütün vadilere, derelere baraj yapmak isteyen AKP hükümeti zaten yeşil alanlara olan tavrını ortaya koymuştu. Şimdi gezi parkında bütün dünya halkı AKP faşistminin gerçek yüzünü görüyor. Polisin uyguladığı şiddeti nefretle kınıyoruz. Taksim gezi parkında derinişini sürdüren halkın yanındayız ve her daim destek veriyoruz onların haklı direnişine"

İZMİT`TE GEZİ PARKI PROTESTOSUNA 500 KİŞİLİK DESTEK
Taksim Gezi Parkı`nın yıkımı ve ağaçların sökülmesiyle ilgili direnişe polisin biber gazı dahil orantısız güç kullanmasına tepki olarak yurdun birçok ilinde olduğu gibi Kocaeli`nde de saat 19.00`da protesto gösterisi yapıldı.
Kocaeli`nin merkez ilçesi İzmit`te Cumhuriyet Parkı`nda saat 18.30`dan itibaren toplanmaya başlayan kalabalığın sayısı saat 19.00`da 500 kişiyi aştı. Gezi parkı ve polisin kullandığı orantısız güçle ilgili birçok pankartın taşındığı protesto gösterisi sırasında sık sık `Hükümet istifa` sloganları da atıldı. Taşınan pankartlar arasında `Kimyasal Tayyip" yazılı pankart dikkat çekti. Protesto sırasında İstanbul`daki gelişmeler adım adım izlendi. 6`ncı İdare Mahkemesi`nin Taksim Topçu Kışlası projesine karşı açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verdiğinin duyurulması alkışlarla karşılandı. Protesto gösterileri sırasında kalabalığın çevresinde sivillerin dışında polis bulunmaması dikkat çekti.

İZMİR`DEN GEZİ PARK MÜDAHALESİNE 10 BİN KİŞİLİK PROTESTO
İzmir`de, yaklaşık 10 bin kişi, Taksim Gezi Parkı`ndaki polis müdahalesini prostesto etti. Topluluk "Her yer Taksim her yer direniş", "Kimyasal Erdoğan"ve "Direne direne kazanacağız" sloganları attı.
Sosyal paylaşım sitelerinden örgütlenen yaklaşık 10 bin genç, Taksim Gezi Park`ta ağaçların kesilmesini protesto eden göstericilere polis müdahalesini protesto etmek için biraya geldi. Alsancak İskelesi`nde buluşan kabalığa taraftar grupları ve bazı partilerin gençlik kolları da destek verdi. Topluluk "Her yer Taksim her yer direniş", "Kimyasal Erdoğan", "Direne direne kazanacağız", "Faşizme karşı omuz omuza", "Satılmış medya istemiyoruz" ve "Hükümet İstifa" sloganları attı. "Diren Gezi Park İzmir Yanında", "Gezi Parkı Yıkarsanız Ülkeyi Başınıza Yıkarız" ve "Bir Orman Gibi Kardeşçesine" pankartları taşıyan topluluk Onuncu Yıl ve İzmir Marşılarını söyledi. Topluluk daha sonra Kıbrıs Şehitleri Caddesi`ne hareket geçti. Göstericiler caddeyi boydan boya doldururken apartmanların balkonlarından bazı vatandaşlar eyleme destek verdi. Yaklaşık bir saat daha protestoyu sürdüren gençlerin bir kısmı dağıldı. Bir kısım protestocu Gündoğdu Meydanı`nda çimenlerin üzerine oturup beklemeye başladı.

YÜRÜYÜŞE GEÇEN GRUBA POLİS MÜDAHALE ETTİ
İzmir`de Taksim Gezi Parkı`ndaki polis müdahalesini prostesto eden grup Konak yönüne yürüyüşe geçti. Polis, grubun önünü kesip gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etti. Protestocu grup ile polis arasında çatışmalar devam ediyor.
 

KONYA`DA GEZİ PARKI PROTESTOSU
İstanbul Taksim`deki Gezi Parkı`nın yıkılıp, Topçu Kışlası yapılması Konya`da sosyal medya sayesinde bir araya gelen üniversite öğrencileri tarafından protesto edildi. İzinsiz yapılan protesto ve yürüyüşe polis müdahale etmedi.
Konya`da Gezi Parkı`nın yıkılmasını protesto etmek isteyen sosyal medya aracılığıyla bira araya gelen yaklaşık 300 üniversite öğrencisi akşam saatlerinde Kültürk Park`ta toplandı. İlk olarak oturma eylemi yapan grup, gezi Parkı`nın yıkılmasını karşı olduklarını belirtip bugün Taksim Meydanı`nda yaşanan olayları kınadıklarını belirtti. Gençlere kentte bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Hatay Milletvekili Nihat Matkap da destek verdi. Grup, basın açıklamasının ardından Atatürk Anıt Alanı`na kadar yürüdü. Gruba çevredekilerde alkışlarıyla destek verdi. Polis, izinsiz yapılan gösteri ve yürüyüşe müdahale etmedi. Atatürk Anıtı`na gelen grup, İstiklal Marşı`nın ardından sessizce dağıldı.

MARMARİS`TEN GEZİ PARKI DESTEĞİ
Muğla`nın Marmaris İlçesi`nde, sivil toplum temsilcileri, yerel sanatçılar ve öğrenciler Gezi Parkı`nda devam eden protestolara destek için biraraya geldi. Sloganlar atıp şarkılar söyleyen topluluğun gece yarısına değin oturma eylemi yapacakları açıklandı.
Sosyal paylaşım sitelerinde sözleşip Gezi Parkı protestolarına destek vermek amacıyla 19 Mayıs Gençlik Meydanı`nda toplanan yaklaşık 500 kişi ellerinde "Kapitalizme verilecek tek bir ağacımız yoktur`, "çevreme ve sanatıma dokunma" dövizleri taşıdı, sloganlar attı. Saat 19.00`da biraraya gelen topluluk arasında BJK Çarşı grubu, yerel sanatçılar, gönüllü çevreciler ve öğrencilerin de bulunduğu görüldü. Topluluk arasında bulunan Müjdat Gezen Kültür ve Sanat Merkezi öğrencilerinin "geleceğine sahip çık", "diren Gezi Park", "hükümet yıkılsın yerine AVM yapılsın" dövizleri taşıdığı görüldü. Topluluk 10. Yıl Marşı`nın okudu. Topluluk ayrıca "Kesilen ağaçlar anana, dalları babana münasip olsun" adlı kendi yazdıkları bir şarkıyı söyledi.
Sanatçı ve çevreciler olarak eylemlerrine deval edeceklerini belirten Tiyatro Sanatçısı Cengiz Sezgin`inde destek verdiği grup, gece yarısına kadar oturma eylemi yapacağı açıklandı. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylemde Marmaris Gönüllü Çevreciler Derneği Başkanı Filiz Ersan, cadde ve meydandan geçen vatandaşlardan yıkımın durdurulması için imza topladı.

GEZİ PARKI PROTESTOSUNA ADANA’DAN DESTEK
İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı’nın yıkılmasıyla ilgili yapılan protestoya Adanalılar da destek verdi. Yaklaşık 600 kişilik grup, şarkı ve türküler söyleyerek halaylar çekti. Eyleme, ünlü rock sanatçısı Hayko Cepkin de katıldı.
Sosyal medya üzerinden örgütlenen yaklaşık 600 kişilik grup, Atatürk Parkı’nda bir araya gelerek, Taksim’deki Gezi Parkı’nın yıkılmasına tepki gösterdi. Etkinlikte eylemciler, şarkılar söyleyerek, halaylar çekerek polisin müdahalesini protesto etti. Ezeli rakip olan Adanaspor ve Adana Demirspor taraftarının da katıldığı eylemde, konser vermek için kente gelen rock şarkıcısı Hayko Cepkin de katılarak destek verdi. Cepkin, burada yaptığı açıklamada, "Yapmaya çalıştığımız şey aslında rant sistemine direnebilmek, İstanbul’u ayakta tutabilmek. Bugün bütün şehirlerimizde, belirli saatlerde direniş yapılıyor. Bizde burada direnmeye devam ediyoruz" dedi.
Gezi Parkı’nın yıkılmasına tepki gösteren grup, Atatürk Parkı’ndaki eylemini sürdürüyor.

Taksim Gezi Parkı olayları Batman’da protesto edildi
Halkların Demokratik Kongresi Batman İl Meclisi, İstanbul Gezi Parkı`nda yaşanan olayları protesto etti.
Atatürk Parkı önünde yapılan basın açıklamasının ardından grup yarım saatlik oturma eylemi gerçekleştirdi. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Batman İl Meclisi, Gezi Parkı olaylarını protesto amaçlı basın açıklaması yaptı. Atatürk parkı önünde bir araya gelen HDK il meclis üyeleri ve STK temsilci ve üyeleri adına basın açıklamasını Dr. Mahmut Çiftçi okudu. Çiftçi, Taksim Gezi Parkı direnişini sürdürenlere Batman’dan bir selam göndermek ve nefes mücadelesi verenlere karşı, 3 gündür yüzlerce yaralıyla sonuçlanan ve devam eden birinci Taksim AVM savaşı saldırısını kınamak için toplandıklarını söyledi.
Hükümet ve başbakana seslenen Çiftçi, “Şafak vakti saldırılarla, baskınlarla, gözaltılarla bu halkı susturamadınız, susturamazsınız. Bu halkın direnişini ve var olma mücadelesini kıramazsınız. Bizler demokratik cumhuriyet, adalet, özgürlük derken sizler bu ülkeyi gaz cumhuriyetine çeviremezsiniz, buna izin vermeyeceğiz.” dedi.
Basın açıklaması sonrasında kalabalık grup Atatürk parkına girerek burada oturma eylemi gerçekleştirdi.

ANTALYA’DA GEZİ PARKI`NA DESTEK EYLEMİ
Antalya`da sosyal paylaşım sitesi Facebook aracılığıyla toplanan grup, İstanbul Taksim `Gezi Parkı`ndaki göstericilere destek amacıyla eylem yaptı.
Cumhuriyet Meydanı`nda toplanan yaklaşık 100 kişi, sloganlar atarak Gezi Parkı`nda polisin göstericilere sert tutumunu protesto etti. Eylemde `Gezi Parkı bizim, elinizi çekin`, `Her yer Taksim. Her yer direniş, nükleere hayır`, `Nükleere inat, yaşasın hayat`, `Gel sen de haykır, tek yol sosyalizm`, `Çevik boş durma, devrimciye çay getir`, `Faşizme karşı omuz omuza` ve `Hey sen de haykır, olaylara hayır` sloganları atıldı. Atatürk anıtı önünde yaklaşık yarım saat süren eylem, olaysız sona erdi.
 

 

Avrupa Parlamentosu önünde Gezipark’a destek eylemi
Avrupa Parlamentosu (AP) önünde toplanan bir grup vatandaş, İstanbul Gezi Park’taki olayları Brüksel’de protesto etti.
Akşam saatlerinde AP önündeki Lüksemburg Meydanı’nda toplanan grup ellerinde taşıdıkları pankart ve dövizler eşliğinde İstanbul’da çıkan olaylara sloganlarla tepki gösterdi. Sosyal medya üzerinden yapılan çağrıya çok sayıda vatandaş kulak verdi. Belçika’nın farklı şehirlerden Brüksel’e gelen göstericiler AK Parti ve Gezi Parkt’ta çıkan olaylara sert müdahale eden emniyet güçleri aleyhinde sloganlar attı. İngilizce ve Türkçe, ‘‘İstanbul’daki ağaçları koruyalım’’, ‘‘Türkiye için demokrasi’’, ‘‘İnsan hakları istiyoruz’’ diye bağıran eylemciler ellerinde ‘‘Direnişçilere Brüksel’den selam olsun’’, ‘‘Türk Hükümeti barışçıl göstericilere aşırı güç kullanıyor’’ gibi dövizler taşıdı.
Gaz maskesi takmış bir eylemcinin ‘‘Milli içeceğimiz ayran yerine biber gazı oldu’’ pankartı ise dikkat çekti. Taksim’de çıkan olaylarda öldüğü iddia edilen bir kişi için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.
Belçika emniyet güçlerinden izin alınarak gerçekleştirilen AP önündeki Gezi Parkı protesto gösterisi sloganların atılması ve kısa bir açıklamadan sonra olaysız şekilde dağıldı.
Öte yandan Avrupa Birliği de Gezi Parkı olaylarını sert bir dille eleştirmiş ve "Her türlü aşırı ve orantısız kuvvet kullanımını kınıyoruz." demişti.Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/ankara-daki-gostericilere-polis/gundem/detay/1716894/default.htmEtiketler: İstanbul , Beşiktaş , ABD , Belçika , CHP , Antalya , Türkiye , İzmir , Fenerbahçe , Çankaya , Avrupa , Adana , Marmaris , Taksim , Muğla , Kocaeli , Mersin , İzmit , Tunceli , medya , Konya , HDK , Facebook , Kıbrıs , Batman , sosyalizm , İnsan Hakları , Rock , Hatay , biber gazı , Adanaspor , Avrupa Birliği , Avrupa Parlamentosu , Alsancak , Brüksel , ABD Büyükelçiliği , Çarşı Grubu , Adnan Menderes , Lüksemburg , oturma eylemi , 19 Mayıs , çocuk , Sanatçı , baraj , Ak Parti , Galatasaray , Atatürk Parkı , Atatürk Anıtı , sanat , Parti , Konser , Ten , Parka , AK Parti İl Başkanlığı , Grup , İngilizce , Türkiye`ye , Istanbul , sessizce , Antalya`da , Muğla`nın Marmaris İlçesi , Tunceli`de

Diğer SİYASET haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir