Bugün: 26.01.2020

GÖKÇEADA YEREL SEÇİM SÖYLEŞİSİ - 6 (Oyum kime?)

GÖKÇEADA YEREL SEÇİM SÖYLEŞİSİ - 6 (Oyum kime?)
rnBenim oy vereceğim gönlümdeki partinin oy oranı %1’leri bile bulmadığı için, daha büyük bir kitle partisine vereceğim: Oyum CHP’nin!..11.02.2014 00:00GÖKÇEADA YEREL SEÇİMLERİ ÜZERİNE “OYUNU KİME VERECEKSİN KONULU SÖYLEŞİ ” – 6


Muhabir (M): Hocam, en son röportajımızda, seçimi kim kazanır diye sormuştum. Verdiğin açıklamalar kafa karıştırıcıydı.
Ben: (B): Zaten ben de net bir şey söylememiştim ki! Bilindiği gibi tahminler, anketlerle yapılır.  Küçük yerlerde anketlerin bazı “sıkıntıları” olabilir. Aynı şekilde toplantılara katılanların sayısı da “gösterge olarak” kullanılamaz.  “Oy vermediğim aday, belediye başkanı seçilirse vay halime!” endişesi (!) her zaman geçerlidir.  Dolayısıyla küçük yerlerde seçmenlerin büyük çoğunluğu “rengini belli etmemeye” çalışır. Elbette ki oylama gizlidir. 

M: Gökçeada’daki son yerel seçimde büyük bir çekişme olmuştu. 
B: Evet, Gökçeada’daki son yerel seçimlerde AKP adayının, MHP adayını 3.7 puanlık bir farkla (100 oy) geçtiğini biliyoruz. Şimdiki seçimlerde de her iki partinin adayları aynı kişiler. 

M: Bu durumda CHP’nin şansı pek yok gibi mi?
B: Sanmıyorum. Daha önce AKP’ye destek veren büyük bir kesim, HDP’ye dönecek gibi görünüyor. Ayrıca gerçekte CHP’liler ve sol-sosyal demokrat görüşe sahip kişiler CHP’de birleşirlerse, bir sürpriz olabilir. Ayrıca 12 Eylül 2010 referandumunda, merkezdeki “Hayır” oyları da yüksek çıkmıştı. Geçen süreçte yaşanılan “yıpranmalar” ve 17 Aralık operasyonu, şimdiki seçimlerde etkili olabilir diye düşünmekteyim.

M: Bildiğimiz kadarıyla, adanın tarihinde sol ya da sosyal demokrat yönetim anlayışı hiçbir zaman yönetimde bulunmadı.
B: Bulunsaydı zaten çok şey farklı olabilirdi.

M: Daha iyi mi olurdu?
B: Daha kötüsü olabilir miydi, bilemiyorum. Devletin temel politikaları doğrultusunda hareket edilmesi kaçınılmazdı.

M: İyi de yapılmış hiç mi düzgün bir şey yok?
B: Müsaade et de olsun biraz. Aslına bakarsan; feribot ulaşımı haricinde adaya keşke hiçbir şey yapılmasaydı… Cezaevi, toplu-topsuz iskânlar, çok katlı resmi binalar, betonarme yapılar, boşaltılan köyler, harabeye çevrilen yapılar, yıkımlar, baskılar, zulümler… Daha sayayım mı?

M: Hocam, hiç öyle şey olur mu? Adanın “Türkleştirilmesi” gerekiyordu. Ve bunu da büyük ölçüde başardık.
B: Bak muhabir. Hadi sen git de biraz tarih kitaplarını karıştır.  Oku ve anlamaya çalış. Konumuz seçimlerdi. Söyleşiyi nereden nereye getirdin!

M: Hocam son bir şey daha soracağım: Oyunu kime vereceksin?
B: Benim oy vereceğim gönlümdeki partinin oy oranı %1’leri bile bulmadığı için, daha büyük bir kitle partisine vereceğim: Oyum CHP’nin!.. Anladın mı muhabir!? Ya sen kime vereceksin? Sen durma istersen, yola devam et; kiminle ıslanacaksan ıslan (!) Bu süreçte sana “ayakkabı kutusu” düşmüş olsa bari. Sonra bir “gemicik” de alsan! Adanın ulaşımına, ekonomisine faydan olur. Yolcu taşımasan bile, dışarıdan taş getirirsin (!)

www.adahaber17 / Bülent CİHANGİR

Etiketler: gökçeada yerel seçim söyleşisi -gökçeada -chp -akp -mhp -bülent cihangir

Diğer SİYASET haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir