Bugün: 24.09.2018

GÖKÇEADA CHP KADERİNİ OYLUYOR

GÖKÇEADA CHP KADERİNİ OYLUYOR
Aslında biraz dikkatli bakıldığında genel düşünce yapımızdaki kolaycılık anlayışıyla edindiğimiz düşünce ve çözümler yaşanacak bir gelecek için ne yazık ki bana hep uzaktır. Toplumu dönüştürme iddiasındaki kişiler arasında bile birçok alanda, yıllardır içinde acı suyun kaynadığı bir kazana su buharlaştıkça su taşıma gayretkeşliği ne yazık ki hala devam ediyor. Hem de bu işi ulvi bir görev yapma anlayışıyla sürdürenler çok önemli kişi statüsünde itibar görüyor. Bu tavrın aydın tavrı olmaktan çok hamallık mesleği ile daha ilgili olduğu kanısındayım.14.11.2015 00:00
CHP KADERİNİ OYLUYOR


Tüm yurtta olduğu gibi 7 HAZİRAN ve 1 KASIM tarihlerinde Gökçeada'da seçim yapıldı. Görüldü ki bu adanın büyük 2 partisinden biri CHP'dir. Hem de yerel seçim bölgesi olan ilçe merkezinde başabaş durumdadır. 

Ancak yerel seçimlerde tüm partililerin genelde bildiği nedenlere bağlı olarak CHP Gökçeada'da büyük farklarla başarılı ve başarısız 3.lüklerden öteye geçemiyor. Çünkü CHP her yerel seçimde tabanından yaklaşık 300 - 350 oyu bir diğer partiye kaptırıyor ve kaptırdığı oy sayısının 2 misli kadar yaklaşık 600 - 700 fark yiyor.
  
Yarın Gökçeada CHP üyeleri, daha sonra yapılacak ilçe kongresinin delege seçimlerini gerçekleştirecek. Delege seçimi ve İlçe kongresi parti içi çekişmeleri ve şaibeleri yok edecek bir sonuç çıkarmassa kutuplaşan yapısıyla ama 300 ama daha fazla oyu herzaman başka partiye kaptıracak. Bundan böyle örgüt kendi içinde herzaman irlandalılarla savaşmak zorunda kalacağından yerelde başarı hep mucizelere kalacak.

Samimiyet ikrardan gelir. Üye ve Delegeler, durumu olduğu gibi kabul edip olması gerektiği gibi değiştirebilen yada bunun olabilirliğini ortaya koyan kişidir. Delege: toplumsal yapısı itibari ile öngören, gördüğünü  güzellikten, insanlıktan yana değiştirebilen yada bunun önkoşullarını yaratma tavrı içinde olan kişidir. Bu nedenle delege; yani değiştirme ve geliştirme iddiasında bulunan kişi; öncelikle mevcut durumu çözümleyebilme yetisine, yani kendi düşünce biçimiyle analiz ve sentez yapabilme yeteneğine sahip olmalıdır. Durumu anlamak onu dönüştürmenin sadece ilk adımıdır.

Bu nedenle, Gökçeada'da partinin içine düştüğü durumu hiçbir şey olmamış gibi yada ortaya çıkan durumu normal bir sonuçmuş gibi görme yanılgısı ve zavallılığına kapılmak yerine durumu yeterince analiz edip sentezini yapamadığımızı itiraf etmeliyiz. Bu yeni bir başlangıca neden olabilir. Aksi,  hala avare kasnak gibi kazana su taşımaya devam etmeye benzer. Tarih tekerrürden ibarettir lafı da bu ahmaklığı gösterenler için söylenmiştir veya bu durumdan medet umanların tuzağıdır. 

Şimdiye kadar bu adada yerel yönetim seçimlerinin sonucunu CHP'liler belirledi. Başka partileri iktidar yaparken hiçbirzaman kendi partilerinin ilke ve anlayışını iktidar yapacak özgüveni hissedemediler. O nedenle bu adanın geleceğini çizecek kadrolar bu partinin içinden çıkacaksa eğer; CHP üyeleri delege seçimleri ile ilçe kongresindeki oylamanın, Gökçeada'nın geleceğinin ve kaderinin oylaması olduğunu bilmeli. 

Etrafımıza daha dikkatli bakıp, yaşamın birçok alanındaki post kapma kavgasından ibaret olan didişmeleri çözüm üretme gayreti olarak kabul etme yanılgısına düşmemeliyiz.  Çünkü sentez yeteneği kazanmamış düşüncelerde kavram berraklığı ve çözüm önerisi aramak uzay mekiğinde tenis kortu aramak gibi garip bir hayaldir. Kendimizi daha az önemseyip, hayalleri bırakıp daha gerçekçi olmalıyız. Her gün başka analizlere ihtiyaç duyduğumuz çok hızlanan yaşamımızda; seçeneğini yaratmayan sadece  eleştiren  konformistik tavırdan hızla uzaklaşmak zorundayız. Tek tip düşünce elbisesi giymek yerine dünyayı çeşitli açılardan görebilmek  donanımına sahip olmalıyız.

UNUTMAYIN! Pazar günü Gökçeada halkı siz CHP üyelerini, onurlu duruşunuzla, Gökçeada'nın geleceğine bakışınızla, tüm Ada yaşayanlarının talihini değiştirme anlayışınızla, sorumluluğunuzu zarfın içine koyup OY diye atmak üzere sandığa uğurluyor. OY'unuz hayırlı olsun...

Ali Rıza ORUZBEYİ
www.adahaber17.com

ÖNERİM: Bugünün koşullarında Gökçeada için doğru olan sanırım çarşaf liste. 

NOT : CHP TÜZÜK  Md. 48 / j ' YE GÖRE:
İl ve ilçe kongrelerinde seçimlerde kural, tek ve ortak listedir. (çarşaf liste). Ancak gündemin çalışma raporu ve görüşmeler maddesine geçilmeden önce, kongre üyelerinin onda birinin yazılı önerisi ve kongreye katılan üyelerin salt çoğunluğuyla yapılacak oylama sonucunda blok liste usulü ile seçimlerin yapılmasına karar verilebilir. (26.02.2012 tarihli 16. Olağanüstü Kurultay kararıyla değişik)

Etiketler: gökçeada chp - gökçeada chp ilçe kongresi -

Diğer SİYASET haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir