Bugün: 24.09.2018

GÖKÇEADA CHP İLÇE BAŞKANLIĞI'NDAN KARAYA OTURAN FERİBOT İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

GÖKÇEADA CHP İLÇE BAŞKANLIĞI'NDAN KARAYA OTURAN FERİBOT İLE İLGİLİ   BASIN AÇIKLAMASI
Gökçeada CHP İlçe Başkanlığı Gökçeada-1 Feribotu'nun karaya oturması ve kaza sonrasında Gestaş'ın hala doyurucu bir açıklama yapmaması ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.24.04.2015 21:25
Gökçeada meydanda toplanan kalabalığa Gökçeada CHP İlçe Başkanı Mehmet GÜNEŞHAN tarafından okunan basın açıklamasında Gestaş yönetiminin halen bir doyurucu bir açıklama yapmaması eleştirildi. 

Açıklamada ayrıca kayıp 10 milyon TL'nin akibeti soruldu.

Adahaber17 olarak yapılan basın açıklamasını yazılı ve sesli olarak siz okuyucularımıza sunuyor ve konu ile ilgili en doğru yorumu sizlere bırakıyoruz.

YAPILAN BASIN AÇIKLAMASI VİDEO


YAPILAN BASIN AÇIKLAMASI TAM METİN

SAYIN GÖKÇEADA’ LILAR

19 NİSAN – PAZAR GÜNÜ, BİZLERİ ANA KARAYA BAĞLAYAN TEK KAPIMIZ OLAN, GÖKÇEADA 1 GEMİSİ, HEPİMİZİN BİLDİĞİ GİBİ KUZULİMANI’ NDA, HENÜZ BELİRLENEMEYEN BİR NEDENLE, KARAYA OTURMUŞTUR.

BİZ, BUGÜN, CUMHURİYET HALK PARTİSİ-GÖKÇEADA İLÇE TEŞKİLATI OLARAK,  BU OLAY SONRASINDA, CEVAPSIZ KALAN BİRÇOK SORUYA, YETKİLİLERDEN CEVAP VERİLMESİNİ VE ORTAYA ÇIKAN SORUNA ACİL OLARAK BİR ÇÖZÜM BULUNMASINI İSTEDİĞİMİZDEN, BU TALEPLERİMİZİ, BİR BASIN AÇIKLAMASIYLA DUYURMAK İÇİN BURADA TOPLANDIK.

GEMİNİN KARAYA OTURMASI İLE İLGİLİ OLARAK, HALEN SORUŞTURMA YÜRÜTÜLDÜĞÜ İÇİN, SORUMLULARIN BELİRLENMESİNDEN ÖNCE BU HUSUSTA ALELACELE BİR YORUMDA BULUNMAK İSTEMİYORUZ.
BUNA RAĞMEN, BİR TAKIM GÖRGÜ TANIKLARI, GEMİNİN KARAYA OTURMA ANINDA KAPTAN KÖŞKÜNDE HİÇ KİMSENİN BULUNMADIĞINI SÖYLEMEKTEDİR.

BU VAHİM İDDİANIN GERÇEK OLUP OLMADIĞINI BELİRLEMEK, SORUŞTURMAYI YÜRÜTEN MERCİİLERİN GÖREVİ OLUP, ŞİMDİLİK BU KONUYA DEĞİNMEYİ DOĞRU BULMUYORUZ.

ANCAK, BU OLAY, GÖKÇEADA’ LILARIN HAYAT DAMARI OLAN DENİZ ULAŞIMIMIZIN, NE KADAR BÜYÜK BİR SORUMLULUK TAŞIDIĞINI FARKEDEMEYEN, LİYAKAT ESASINA DAYALI OLARAK DEĞİL DE, SİYASİ TERCİHLERLE SEÇİLEN KAPTAN, GEMİ PERSONELİ VE GESTAŞ YÖNETİCİLERİNİN ELİNDE OLDUĞUNU GÖSTERMİŞTİR.

188’İ YETİŞKİN 31’ İ ÇOCUK OLMAK ÜZERE TOPLAM 219 YOLCU VE 39 ARAÇ İLE SEFER YAPAN GÖKÇEADA 1 GEMİSİ KARAYA OTURDUKTAN SONRA, İÇİNDEKİ YOLCULARIN TAHLİYESİ ANCAK 16,5 SAAT SONRASINDA, ERTESİ SABAH GERÇEKLEŞTİRİLEBİLMİŞTİR.

YOLCULAR, BU BEKLEYİŞ SIRASINDA, KELİMENİN TAM ANLAMIYLA PERİŞAN OLMUŞTUR.

YOLCULAR, GEMİDE KOLTUKLARIN ÜZERİNDE UYUKLAYARAK BÜTÜN GECEYİ GEÇİRMEK ve BU ZAMAN İÇERİSİNDE, YİYECEK VE İÇECEK İHTİYAÇLARINI, GEMİNİN BÜFESİNDEN- ilk dört saatini de ücret karşılığında-  KARŞILAMAK ZORUNDA KALMIŞTIR.

YOLCU TAHLİYESİNİN NEDEN 16,5 SAAT SONRA YAPILABİLDİĞİNİ ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR. BELKİ TEKNİK BİR AÇIKLAMASI OLABİLİR AMA BUNU BİZİM BİLEBİLMEMİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR. ZİRA GESTAŞ’ TAN KONU HAKKINDA HİÇ BİR AÇIKLAMA YAPILMAMIŞTIR.

TA Kİ 23 NİSAN GÜNÜ İNTERNET ÜZERİNDEN ÖĞRENDİĞİMİZ VE KENDİLERİNİ SÜTTEN ÇIKMIŞ AK KAŞIK GİBİ GÖSTEREN, OLAY HAKKINDA EN UFAK BİR SORUMLULUK ÜSTLENMEYEN GESTAŞ YÖNETİMİNİN YAPTIĞI AÇIKLAMAYA KADAR.

GESTAŞ YÖNETİMİ, YAPTIĞI AÇIKLAMADA,  SANKİ İNSANLARLA DALGA GEÇERCESİNE; YOLCULARIN SÜREKLİ BİLGİLENDİRİLDİĞİNİ, BEKLEYİŞLERİNİN HUZUR VE GÜVEN İÇİNDE GERÇEKLEŞTİĞİNİ, KAZADAN YAKLAŞIK 4 SAAT SONRA ( 19.40’DA) ÇALIŞMALARA BAŞLANARAK, YOLCULARIN TAHLİYE PLANINI HAZIRLADIKLARINI BEYAN ETMİŞLERDİR.
GEMİDE BULUNANLAR İSE, KENDİLERİNİN HİÇ BİR ŞEKİLDE BİLGİLENDİRİLMEDEN, GECE BOYU BEKLEDİKLERİNİ İFADE ETMEKTEDİR.
ANLAŞILMAZ OLAN ŞEY ŞUDUR. O GEMİ SU ALIYOR VE BATMA TEHLİKESİ BULUNUYOR OLSAYDI, YİNE EN AZ DÖRT SAAT BEKLENDİKTEN SONRA, “ TAHLİYE PLANININ” HAZIRLANMASI MI BEKLENECEKTİ?

BU “ TAHLİYE PLANI” DENEN ŞEY NEDİR?

BU OLAY, GELİŞMİŞ ÜLKELERDE VUKU BULMUŞ OLSAYDI, CAN DERDİNDE OLAN BU İNSANLARIN GEMİDEN TAHLİYESİ İÇİN, ACABA GENE, BÖYLE BİR “ TAHLİYE PLANI “ YAPMASI MI BEKLENECEKTİR?

GÖKÇEADA 1 GEMİSİNDE, GÖRDÜĞÜMÜZ KADAR TAHLİYE DÜZENEĞİ OLAN FİLİKALAR MEVCUTTUR.

BU FİLİKALAR NEDEN TAHLİYE İÇİN KULLANILARAK, YOLCULARIN EN KISA SÜREDE TAHLİYELERİ SAĞLANMAMIŞTIR?
2006 YILINDA,  SADECE GÖKÇEADA’ NIN ULAŞIM PROBLEMİNİN ÇÖZÜLMESİ İÇİN, GÖKÇEADA’ YA 25 MİLYON TL. TUTARINDA BİR PARA GÖNDERİLMİŞTİ.
BU PARANIN 9 MİLYON TL. Sİ İLE GÖKÇEADA 1 GEMİSİ 6 MİLYON TL. Sİ İLE DE CONKBAYIRI DENİZ OTOBÜSÜ ALINMIŞTI.

10 MİLYON TL. SİNİN NE OLDUĞUNU İSE HİÇ KİMSE BİLMEMEKTE.
BİZ CUMHURİYET HALK PARTİSİ GÖKÇEADA İLÇE TEŞKİLATI OLARAK,  BU PARANIN AKIBETİNİN NE OLDUĞUNU, ÖNCELİKLE GESTAŞ YÖNETİMİNDEN VE ÇANAKKALE VALİLİĞİNDEN SORUYORUZ.

NEDEN DAHA YENİ, DAHA KULLANIŞLI GEMİLER ALINMASI YOLUNA GİDİLMEDİ DE, 2. EL BİR GEMİ İLE VARLIĞI İLE YOKLUĞU BELLİ OLMAYAN, SADECE ÇANAKKALE İSKELESİNDE YER İŞGAL EDEN, GÖKÇEADA’ YA ZERRE KADAR FAYDASI BULUNMAYAN, SAÇMA SAPAN BİR DENİZ OTOBÜSÜ ALINDI?
MADEM DENİZ OTOBÜSÜMÜZ VAR, BİZ GÖKÇEADA’ LILAR OLARAK, NİYE BUNU HİÇ HİSSETMİYORUZ?

İSTANBUL’ DAKİ DENİZ OTOBÜSLERİ HİÇ DURMADAN GÜNDE 15-20 SEFER YAPABİLİYORKEN, BU DENİZ OTOBÜSÜ 2014 YAZINDA HİÇ ÇALIŞMAMASINI DA BİR KENARA BIRAKARAK, NEDEN SADECE YAZ AYLARINDA, GÖKÇEADA’ YA HAFTADA 2 SEFER YAPIYOR?

DAHA GERİDE 10 MİLYONUMUZ VARDI. NEDEN DAHA HIZLI, KULLANIŞLI VE KONFORLU GEMİLER ALINMA YOLUNA GİDİLMEDİ?

BİZ, GÖKÇEADA ULAŞIMININ siyasileşmiş bir kurum olan GESTAŞ’ IN TEKELİNDE OLMASINA KARŞIYIZ.

GÖKÇEADA’ YA ULAŞIMIN SAĞLANMASI KONUSUNDA, SİYASİ KARARLARLA İŞLETİLEN GESTAŞ’ A MAHKÛM EDİLMEMELİYİZ.

ŞİMDİ DİYECEKLER Kİ, GESTAŞ, KIŞIN ZARAR EDİYOR AMA GENE DE SEFERLERİNİ AKSATMIYOR.

BU GEÇERLİ BİR MAZERET DEĞİLDİR.

GESTAŞ, KIŞIN ZARARINA SEFER YAPMASININ KARŞILIĞINI, FAZLASIYLA DEVLETTEN SÜBVANSİYON OLARAK ALMAKTADIR.

GÖKÇEADA ULAŞIMI, AYNI SÜBVANSİYONLARIN DEVAMI ŞARTIYLA, YA GÖKÇEADA BELEDİYESİ TARAFINDAN YA DA ÖZERK VE SİYASETİN MÜDAHALE EDEMEDİĞİ BİR GESTAŞ TARAFINDAN SAĞLANMALIDIR.
GESTAŞ YÖNETİMİNDE, VALİ DÂHİL HİÇBİR DEVLET MEMURU YER ALMAMALIDIR.

GESTAŞ’ IN YÖNETİMİ, SEFER YAPTIĞI İL VE İLÇELERİN BELEDİYE BAŞKANLIKLARININ ORTAKLAŞA OLUŞTURDUKLARI BİR YÖNETİME BIRAKILMALIDIR.

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI’ NA DA BURADAN SESLENİYORUZ.

GESTAŞ, GÖKÇEADA’ YA DENİZ ULAŞIMI HİZMETİNİ HAK ETTİĞİ ŞEKİLDE VEREMEMEKTEDİR.

BU SORUNUN ACİLEN ÇÖZÜLMESİ GEREKMEKTEDİR.

GÖKÇEADA’ NIN KAYIP 10 MİLYON TL. Sİ İLE ELDEKİ GÖKÇEADA 1 GEMİSİ VE CONKBAYIRI DENİZ OTOBÜSÜNÜN, GÖKÇEADA’ LILARIN YÖNETİMİNDE SÖZ SAHİBİ OLACAKLARI, ÖNERDİĞİMİZ ŞEKİLDE GÖKÇEADA BELEDİYESİ’ NE AİT BİR ŞİRKETE DEVREDİLMESİ YA DA GESTAŞ’ IN SİYASETTEN ARINDIRILMIŞ – ÖZERK BİR ŞEKİLDE YÖNETİLMESİYLE BU BAŞIBOŞLUK GİDERİLEBİLİR.
HATTA KAYIP 10 MİLYONUMUZ BULUNURSA, BAKANLIĞIN DA OLURUYLA, BELKİ DE GEMİ YERİNE BİR UÇAK ALIMI SÖZ KONUSU DAHİ OLABİLİR.

YERİ GELMİŞKEN, GÖKÇEADA’ NIN ULAŞIM POLİTİKALARINDAKİ SORUNLARDAN BİRİNDEN DAHA BAHSETMEK İSTİYORUZ.

2014 YILINDAKİ SAYIŞTAY RAPORUNA GÖRE, TÜRKİYE’ DE EN ÇOK ZARAR EDEN HAVAALANI GÖKÇEADA HAVAALANIDIR.

HALEN HİÇ BİR UÇUŞUN YAPILMADIĞI HAVAALANINDA 41 PERSONEL MAAŞ ALMAKTADIR.

YAZIKTIR, GÜNAHTIR. DEVLETİMİZ YOKSULDAN, DAR GELİRLİDEN VERGİ OLARAK TOPLADIĞI PARAYI, HİÇ ÇALIŞMAYAN BİR HAVAALANININ, HİÇ ÇALIŞMAYAN 41 PERSONELİNE, MAAŞ OLARAK ÖDENMEKTEDİR.
CHP. SEÇİM BİLDİRGESİNE “ KAYNAĞI NEREDEN BULACAKSINIZ” DİYE SORANLARIN GÖZÜNE DE BU TABLOYU SOKMAK İSTİYORUZ.

KAYIP 10 MİLYONUMUZ BULUNURSA, YİNE YEREL DİNAMİKLERİN GİRİŞİMİYLE, GÖKÇEADA ŞARTLARINA UYGUN, KÜÇÜK DE OLSA BİR UÇAK ALINABİLİR VE HAVAALANIMIZ EN AZINDAN “ ÇALIŞMAYAN HAVAALANI” STATÜSÜNDEN ÇIKARILABİLİR.

GÖKÇEADA 1 GEMİSİNİN ARIZALANMASINDAN SONRA,  1 SAAT 15 DAKİKALIK YOLUMUZU 2 SAATTE KATEDEN ESKİ VE KONFORSUZ GELİBOLU 1 GEMİSİ, GÖKÇEADALILARA REVA GÖRÜLMÜŞTÜR.

TURİZM, GÖKÇEADA EKONOMİSİNİN CAN DAMARIDIR.  ÖNÜMÜZDEKİ KISACIK SEZONA BU GEMİYLE GİRERSEK, TURİZM ANLAMINDA TAM BİR FACİA YAŞANACAKTIR.

BÜYÜK ÖLÇÜDE TURİST SAYISINDA AZALMA OLACAK VE BU DA TURİZMDEN GEÇİNEN GÖKÇEADA’ LILARA BÜYÜK BİR DARBE VURACAKTIR.

BU DURUMUN GETİRECEĞİ SOSYAL SORUNLARI DÜŞÜNMEK BİLE İSTEMİYORUZ.

23 NİSAN TARİHİNDE, İNTERNETE DÜŞEN BİR HABERDE, AKP İL VE GÖKÇEADA İLÇE BAŞKANLARININ BİR ARAYA GELEREK, 57. ALAY GEMİSİNİN, GÖKÇEADA ULAŞIMINA TAHSİS EDİLECEĞİ HABERİNİ ALDIK.

BU HABER, TURİZM SEZONU İÇİN KAYGILARIMIZI BİR NEBZE HAFİFLETSE DE, BİZİM KAFAMIZDA DAHA BİRÇOK SORUNUN OLUŞMASINA NEDEN OLDU.
57. ALAY GEMİSİ, NE KADAR SÜRE İLE BU HATTA ÇALIŞACAKTIR?
YOKSA KONU SICAKLIĞINI KAYBEDER KAYBETMEZ, HEMEN GERİ ALINACAK MIDIR?

ÇANAKKALE BOĞAZ TRAFİĞİNİN YÜKÜNÜ EN ÇOK ÇEKEN BU GEMİNİN, GÖKÇEADA-KABATEPE HATTINA VERİLMESİ KARŞISINDA, ÇANAKKALE KAMUOYUNUN BU DURUMA TEPKİSİ NE OLACAKTIR?

GELEBİLECEK TEPKİLERİN YOĞUNLUĞUNA GÖRE, BU GEMİ TEKRAR ESKİ HATTINA GERİ Mİ DÖNECEKTİR?

YAZ SEZONUNDA, BOĞAZ HATTI DA EN AZ GÖKÇEADA KADAR BU GEMİYE İHTİYAÇ DUYMAKTADIR.

O ZAMAN HANGİ HATTA ÇALIŞACAKTIR?

BU KARARI NEDEN GESTAŞ YÖNETİMİ DEĞİL DE BİR SİYASİ PARTİ OLAN AKP’ NİN İL VE İLÇE BAŞKANLARI ALMIŞTIR? GESTAŞ YÖNETİMİNİN BU SİYASİ PARTİ İLE OLAN ORGANİK BAĞI NEDİR?

GESTAŞ, BU İKİ BAŞKANIN GÖRÜŞMESİ SONUCUNDA ORTAYA ÇIKAN KARARA UYMAZSA NE OLACAKTIR?

NEDEN SÖZDE ÖZEL BİR ŞİRKET OLAN GESTAŞ YÖNETİMİ TEK BAŞINA KARAR ALAMIYOR DA, SİYASİ BASKILAR SONUCU HAREKETE GEÇİYOR.
TÜM BU SORULARIMIZA, İLGİLİLERDEN CEVAP VERİLMESİNİ VE SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜLMESİNİ BEKLEMEKTEYİZ.

GÖKÇEADA 1 GEMİSİ NE KADAR SÜREDE ÇALIŞIR HALE GELİR BİLEMEYİZ.
ANCAK, GÖKÇEADA’ NIN ULAŞIM SORUNU SADECE GÖKÇEADA 1 GEMİSİNİN TEKRAR ÇALIŞMAYA BAŞLAMASIYLA ÇÖZÜLEMEZ.

BİZ ARTIK, SİYASETİN BULAŞMADIĞI, GÖKÇEADA YEREL DİNAMİKLERİNİN KARAR MEKANİZMASINA MÜDAHİL OLABİLİDİĞİ ULAŞTIRMA POLİTİKALARI İLE ULAŞIM SORUNUMUZUN KALICI OLARAK ÇÖZÜLMESİNİ TALEP ETMEKTEYİZ.
GÖKÇEADA’ MIZIN DAHA GÜZEL GÜNLER GÖRMESİ DİLEKLERİMİZLE, 
HEPİNİZE SAYGILARIMIZI SUNARIZ.

CUMURİYET HALK PARTİSİ GÖKÇEADA İLÇE TEŞKİLATI


www.adaHABER17.com

Çetin SEVİM

Etiketler: gökçeada chp - gestaş - gökçeada-1 feribotu

Diğer SİYASET haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir