Bugün: 23.04.2019

CUMHURİYET HALK PARTİSİ 91 YAŞINDA

CUMHURİYET HALK PARTİSİ 91 YAŞINDA
Toplumsal sınıfların olgunlaşmasıyla birlikte CHP sola açılarak kendisini siyaset yelpazesinde Ortanın Solunda konumlandırmıştır.08.09.2014 00:00
CUMHURİYET HALK PARTİSİ’NİN 91. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

CHP’si Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nden başlayıp, Ulusal Kurutuluş ve Bağımsızlık Mücadelesinin öncülüğünü yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 9 Eylül 1923’te Halk Fırkası adıyla kurulmuştur. 1924 yılında yapılan ilk kurultayda “Cumhuriyet Halk Fırkası”, 1935 yılında yapılan kurultayda ise “Cumhuriyet Halk Partisi” adını almıştır.
1927 yılında Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik ilkelerini temel ilkeleri olarak belirlemiş, 1935 kurultayında ise Devletçilik ve Devrimcilik ilkelerini de ilkelerine ekleyerek Cumhuriyet Halk Partisinin ilkeleri olarak kabul ederek ambleminde yer alan altı okla da simgeleştirmiştir.
Bugün 91’inci kuruluş yıldönümünü kutladığımız partimiz CHP kurucu ilk Genel Başkanı Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, Ulusal Kurtuluş ve Bağımsızlık Savaşını kazanarak, Cumhuriyeti kurmuştur. Okuma ve yazma oranının % 5’ler düzeyinde olduğu ülkeden, önce ulusal birlik ve bütünlüğü sağlayarak,  eğitim alanı başta olmak üzere, temel hak ve özgürlükler alanında atılan adımlarla da demokrasimizin temellerini atmıştır.
Sanayi ve kalkınmaya ağırlık vererek, ülkemizi başta başa adeta şantiyeye dönüştürmüş, topluiğnenin dahi üretilemediği bir süreçten, her alanda medeni ülkeler seviyesine çıkmanın adımlarını atmıştır. 
1950’li yıllarda muhalefet görevini üstlenerek demokratik bir rejimde muhalefetin kurumsallaşmasına öncülük etmiştir. 
1960’lı yıllarda ülkemizin ortaya çıkan iç göç sonucu kentleşme ve sanayileşme gibi gelişmeler ışığında, toplumsal sınıfların olgunlaşmasıyla birlikte CHP sola açılarak kendisini siyaset yelpazesinde Ortanın Solunda konumlandırmıştır. 
Bağımsızlık mücadelesinde tüm mazlum halkların örnek alıp, emperyalistlerin kin kustuğu ülkemiz üzerine, dün olduğu gibi bugün de çeşitli ayak oyunları oynanmakta, buna yerli işbirlikçiler de kucak açmaktadırlar. Son on yıllarda ülkemizin yönetiminden sorumlu olanların uyguladığı teslimiyetçi politikaları ve komşularımızla sıfır sorun politikası aldatmacası ile İran, Irak ve Suriye ile ilişkilerimiz emperyalist güçlerin çıkarlarına hizmet ederek, kopma noktasına gelirken, Ulusal Sınırlarımız tehdit altına girmiş, toplum parçalanma ve bölünme sürecine itilmiştir. Gelinen bu noktadan, dün olduğu gibi bugün de aynı inanç ve kararlılıkla, halkımızın umudu, Cumhuriyetimizin kurucusu Cumhuriyet Halk Partisi önderliğinde, vatanını ve insanlarını seven yurtseverlerle birlikte, ülkemiz ve halkımız üzerine oynanan oyunların üstesinde de gelebiliriz. Bunu da ancak geleceğine sahip çıkmak isteyenlerin Cumhuriyet Halk Partisi saflarında yer alması ve mücadeleye katkı vermesiyle mümkün olacaktır.
Bugün 91’nci yıldönümünü kutladığımız partimizin kuruluşunun daha nice kuruluş yıldönümlerini kutlamak üzere, Bizlere bu günleri armağan eden başta İlk Kurucu Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, patimize emek veren, gönül veren, destekleyeninden, üyesine ve en üst yöneticisine kadar herkese en içten duygularımla minnet, saygı ve selamlarıma sunuyor, Ülkemizin Kuruluşundan sonsuza kadar var olacağı güne kadar var olacak Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 91’nci Kuruluş Yıldönümünü Kutluyorum. 
İyi ki varsın Cumhuriyet Hak Partisi. 
Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi.
Saygılarımla.
         
                                                                                                Ali SARIBAŞ
                                                                                       CHP Çanakkale Milletvekili
                                                                             KİT Komisyonu ve İçişleri Komisyonu Üyesi 


Etiketler: ALİ SARIBAŞ - CHP -

Diğer SİYASET haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir