Bugün: 18.04.2019

AKP'li ARKADAŞLAR LÜTFEN OKUYUN...

AKP'li ARKADAŞLAR LÜTFEN OKUYUN...
02 EKİM'de AYM, BU KEZ DE; ÖZELLEŞTİRME YOLSUZLUĞUNU AFFEDEN YASAYI İPTAL ETTİ ve MİLYARLARCA DOLARLIK KAMU ZARARINA ENGEL OLDU.15.10.2014 00:00

TORBA YASA BİR TÜRLÜ BAĞLANAMIYOR.


Aralarında Tüpraş'ın yüzde 14.76'lık hissesinin de bulunduğu beş eski özelleştirmeyle ilgili hayata geçirmenin mümkün olmadığı yargı kararlarının yok hükmünde sayılmasını düzenleyen torba tasarı maddesi TBMM Plan ve Bütçe komisyonunda kabul edilmişti.

TBMM'de görüşülen torba yasada yer alan bir geçici maddeyle, mahkeme kararlarının gerektirdiği kuruluşların geri alınmasına yönelik işlemler yapılmayacağı karara bağlanmıştı. Daha önce de aynı konuda karar yetkisini Bakanlar Kurulu'na veren bir kanun değişikliği yapılmış; ancak Anayasa Mahkemesi değişikliği iptal etmişti.

Söz konusu özelleştirme uygulamaları; Tüpraş'ın yüzde 14.6'lık hissesi, Seydişehir Eti Alüminyum, TDİ Kuşadası Limanı, TDİ Çeşme Limanı ve Balıkesir SEKA İşletmesi'ni kapsıyordu.


PEŞKEŞ ÇEKİLEN KAMU MALLARI SİZCE GERİ ALINABİLECEK Mİ ?


1. 51 milyon dolar değerindeki SEKA 2003’de 1,1 milyon dolara ALBAYRAK'a, 4 milyar dolar     değerindeki Seydişehir Alüminyum,Oymapınar Barajı, Antalya Limanı Mehmet Cengiz'e 305 milyon dolara satıldı.

   

2. Mahkeme her iki satışı iptal etti ve yürütmeyi durdurdu ve ihalenin iptaline karar verdi şirketlerin itirazı ise RET edildi.

3. Danıştay 13.D.2004, 2005 ve 2006'da tam üç kez, Özelleştirme İdaresi’nin başvurularını reddederek satış işlemini İPTAL etti.

4. Pes Etmeyen AKP, SEKA’nın Albayraklar’da , Seydişehir Alüminyum’un M. Cengiz de kalması için 26 Nisan 2012’de 6300 sayılı kanun hükmünde kararnameyi (KHK) çıkardı. AYM’si onu da iptal etti..

5. AKP bu seferde SOMA maden kazası ile ilgili çıkarılacak torba yasanın içerisine (Devir ve teslim     işlemlerinin tamamlanmasının üzerinden beş yıl geçmiş olan özelleştirmeler hakkında verilmiş olan     yargı kararları ile ilgili olarak bu kuruluşların geri alınması yönünde herhangi bir işlem tesis     edilmez – yargı kararını uygulamayan kamu görevlisine ceza verilemez ) şeklinde madde koydu..

6. AYM ( Anayasa Mahkemesi )  02 Ekim de bu maddeyi de iptal etti.
NOT : Herkes her zaman kandırılamaz, ey seçmen gözünü dört aç. Seçim yaklaşıyor. Tekrar soruyoruz...PEŞKEŞ ÇEKİLEN KAMU MALLARI SİZCE GERİ ALINABİLECEK Mİ ?


adahaber17.com

Etiketler: aym - torba yasa - özelleştirme iptali - mehmet cengiz - albayraklar - seydişehir - seka

Diğer SİYASET haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir