Bugün: 22.02.2019

GÖKÇEADA KENT KONSEYİ BAŞKANI BÜLENT AYLİ İSTİFA ETTİ

GÖKÇEADA KENT KONSEYİ BAŞKANI BÜLENT AYLİ İSTİFA ETTİ
Gökçeada Kent Konseyi (GKK) başkanı Bülent AYLİ kurulduğundan bu yana (3 aylık ara hariç) başkanlığını yaptığı görevinden istifa etti.08.02.2015 00:00
İstifa haberinin duyulması üzerine Bülent AYLİ'yi arayarak istifa nedenleri ile ilgili röportaj isteğimize olumlu yanıt verilmesi üzerine kendisi ile Simit Evi'nde buluştuk. Kahvaltı eşliğinde sorularımızı sorduk, yanıtları sizlerle paylaşıyoruz.

BÜLENT AYLİ GKK KURUCU BAŞKANI

Kent Konseyi yasasının çıkmasından sonra Çanakkale'de ilk olarak ilde kent konseyinin kurulduğunu ve hemen ardından da Gökçeada'da (ilçelerin arasında ilk olarak) GKKnin kuruluşunda başı çekenlerden biri olduğunu belirten Bülent AYLİ '' kurulduğundan bu yana sadece 2009 yılında yapılan seçimler hariç tüm seçimleri kazandım. kazanamadığım 2009 seçimi sonrası seçilen başkan 3 ay sonra görevinden istifa edince yapılan seçimi ben kazandım. Şunu da özellikle belirteyim ki hiç bir seçimde kendi isteğimle aday olmadım. Beni aday gösterdiler.'' dedi.

KENT KONSEYLERİNİN YAPISI VE İŞLEVİ

Çetin SEVİM: Genel olarak Kent Konseylerinin yapısı ve işlevi, özel olarakta GKK hakkında bilgi verir misiniz?

Bülent AYLİ: Kent Konseylerinin yapısı yasa ile belirlenmiştir. STK gibi görünsede ağırlığı bürokratlar oluşturur. Bu nedenle hızlı hareket yeteneği yok gibidir. Yaptırım gücü yok denecek kadar azdır. Kent Konseyi Başkanı daimi meclis üyesi gibi belediye meclis toplantılarına katılıp önerge verebilir. Kent Konseyinin bütçesi, belediye bütçesinin %6'lık kısmının verilmesi ile oluşur. Kent Konseylerinin başarılı olabilmesi için güçlü bir ekip ve güçlü bir bütçeye ihtiyacı vardır. Güçsüz ve zayıf belediyelerin olduğu yerlerde Kent Konseylerinin başarı şansı azdır.

GKK BAŞKANLIĞINDA GEÇEN 17 YIL

Ç. S.: GKK Başkanlığı yaptığınız 17 yılı bize özetler misiniz?

B. A.: Ben bu 17 yıl boyunca 3 farklı partinin (ANAP-AKP-MHP), 3 farklı belediye başkanı (Rüştü AKGÜN-Yücel ATALAY-Ünal ÇETİN) ile çalıştım. Cumhurbaşkanı olarak sayın Süleyman DEMİREL, Ahmet Necdet SEZER ve Abdullah GÜL'e Gökçeada ile ilgili dosya gönderip brifingler verdim. Bu dönem içinde görev yapan tüm kaymakam arkadaşlarla çalıştım. Rüzgar ve güneş enerjisi projesini Enerji Bakanı Taner YILDIZ'a ve Gökçeada Eğitim Kampüsü projesini Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI'ya ben kabul ettirdim. 11 kez hazırladığım brifing dosyalarının toplam büyüklüğü 5000 sayfanın üzerindedir. Benim başkanlığım döneminde hazırlanıp sunulan projelerden bazılarını; 
- Gökçeada Gümrük Kapısı Projesi,
- Gökçeada Serbest Bölge Projesi,
- Gökçeada'da Görev Yapan Memurlara Ek Gösterge Verilmesi Projesi,
- Ayrıca; Gökçeada'da yaşayanların Yunan adalarında olduğu gibi gümrüksüz alışveriş ve indirimli elektrik kullanımı ile ilgili, sağlıkla ilgili ve ulaşımla ilgili sunumlar şeklinde sıralayabiliriz.

NEDEN İSTİFA ETTİNİZ

Ç. S.: GKK Başkanlığından neden istifa ettiniz?

B. A.: Acımasız eleştirilerden yoruldum diyerek kısa bir yanıt verebilirim ama detaylı olarak anlatmak istiyorum. Gökçeada'yı sevdiklerini söyleyenler samimi değil, ben yanlışlarımın ve doğrularımın yüzüme söylenmesini isterim. Arkamdan ve bir paravan arkasına gizlenerek konuşanlar, Gökçeada için konuşmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Ben bunlarla uğraşmak yerine Gökçeada için uğraşmayı yeğlerim. Koltuk sevdalısı değilim. Genç arkadaşların önünü açmak için görevi bıraktım. İstenirse yeni seçilecek ekibe deneyimlerimizi aktarırız. 

Ç. S.: Acımasız eleştirilerden, arkanızdan iş çevirenlerden ve konuşmaktan başka iş yapmayanlardan bahsettiniz. Kimleri kastediyorsunuz?

B. A.: Bu sorunun yanıtı tek değil. Eleştirilerini yüzüme yapan ya da kimin tarafından yapıldığı belli olan eleştirilere bir şey demiyorum. Özellikle ''Ada Kargası'' gibi arkasında karanlık yapıların olduğu sosyal medya grupları beni çok yordu.

Ç. S.: İddialı bir yorum yaparak '' Ada Kargası''nın arkasında karanlık yapılar olduğunu söylediniz. Bunu daha detaylı açıklar mısınız?

B. A.: '' Ada Kargası'' basit bir sosyal medya grubu değil. Arkasında Diaspora, ve kilise de dahil olmak üzere karanlık güçler var. Baskı oluşturarak Gökçeada için yapmak istediklerimize engel olup adayı dizayn etmek istiyorlar. Bilgisayar ekranının arkasındaki karanlığa sığınıp kimliklerini, statülerini ve niyetlerini Gökçeada'nın vicdanıymış gibi göstermeye çalışan ve yakında isimlerini açıklayacağım bu kişiler '' Ada Kargası'' olarak KK'nın evinde toplanarak, deşifre olmamak için Yunanistan üzerinden ağ bağlantısı yapıp sosyal medya üzerinden Gökçeada'yı dizayn etmeye çalışıyorlar.

BÜLENT AYLİ VE GÖKÇEADA

Ç. S.: Son olarak Gökçeada halkına söylemek istedikleriniz nelerdir?

B. A.: 1988 yılında adaya geldim. Geldiğim günden beri halkın içindeyim. Değişik hükümetler döneminde Gökçeada için defalarca Çanakkale ve Ankara'ya gittim. Gökçeada için çabaladım. Muhakkak ki başarısız olduğum şeyler de vardır. Takdir Gökçeada halkınındır. 4 kez seçim kazanan biri olarak üyelerimizin de bize güvendiğinin görülmesini isterim. 12 yıldır çıkardığım ''Gökçeada'' gazetesi evlere ve dükkanlara ücretsiz dağıtılıyor. Yanlışlarımızın hesabını verebiliriz. Gayretlerimizin takdirini halkımız yapacaktır. Ancak şu bilinmelidir ki ''Kent Konseyi Başkanı''nın elinde sihirli değnek yoktur. Konseyin bütçe ve finansmanı yok. Zayıf ve güçsüz bir belediyenin alt kanadıdır. Yeni seçilecek arkadaşlara başarılar dilerim.

HABER SONU VE ÖNEMLİ NOT

Bu haberi yaparken söylenenlerin noktasına virgülüne dokunmadan sizlere aktarmayı görev bildim. Basın yasası gereği haberde ismi geçen kişi, kurum ve kuruluşların yanıt hakkı vardır. Yanıt hakkı doğduğunu düşünen herkesin (kişi, kurum ve kuruluş) söyleyeceklerini aynı sayfalarda ve noktasına virgülüne dokunmadan yayınlayacağım. Yanıt vermek isteyenler isterlerse cep telefonumdan ve mail adresimden bana ulaşabilirler.
Cep Tel: 0 532 685 33 02
Mail      : cetinsevim2@gmail.com

www.adaHABER17.com

Çetin SEVİM

Etiketler: gökçeada kent konseyi - bülent ayli -ada kargası - ünal çetin - gökçeada belediye başkanı

Diğer haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir