Bugün: 14.10.2019

YILDIZKOY'DA KIYI TEMİZLİĞİ

YILDIZKOY'DA KIYI TEMİZLİĞİ
İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Öğrencileri Yılan Balığı araştırmak için geldikleri Gökçeada'da yaptıkları kıyı temizliği yaptılar.14.04.2019 09:21
İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlileri Prof Dr. Devrim MEMİŞ, Doç. Dr. Özcan GAYGUSUZ ve Yük. Müh. Ozan GÜREŞEN İ.Ü Su Bilimleri Fakültesi Ekoloji ve Kamp Kulübü Üyeleri bilimsel ismi Anguilla anguilla olan yılan balıkları için geldikleri Gökçeada'da denizlerimizin ve iç sularımızın korunmasının önemine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için Yıldızkoy'da kıyı temizliği yaptılar.
Kulüp üyeleri hazırladıkları proje için Tarım ve Orman Bakanlığı Su Ürünleri Genel Müdürlüğünden gerekli izni alarak bilimsel ismi Anguilla anguilla olan yılan balıklarının adamızda ki mevcut durumlarını tespit etmek amacı ile yapılacak araştırmanın ön çalışmasını yapmak için Gökçeada'ya geldiler.
Çalışmalarını sürdürürken fark ettikleri "Plastik Kirliliği"ne dikkat çekmek isteyen kulüp üyeleri "önemli turizm alanlarımızdan olan Gökçeada'nın zengin bitki ve hayvan biyo-çeşitliliğinin korunması ve su kaynaklarımızda günümüzün önemli sorunu olan plastik kirliliğine dikkat çekmek ve yaklaşan yaz sezonu öncesinde denizlerimizin ve içsu kaynaklarımızın korunmasının önemini yerel halka, kamu kurum ve kuruluşlarına vurgulamak gerek" diye düşünerek farkındalık yaratmak amacı ile Yıldızkoy'da kıyı temizliği yaptılar.
Ada Haber 17 aracılığı ile yetkililere ve Gökçeadalılara bir mesaj iletebilmek için kulüp üyeleri adına kameramıza konuşan Doç. Dr. Özcan GAYGUSUZ, Gökçeada'nın akarsu ve baraj göllerindeki mevcut su kalitesinin izlenmesi ve biyolojik zenginliğin belirlenmesi için yapılacak çalışmaların, adanın gelecek kuşaklara sağlıklı sürdürülebilir bir şekilde bırakılmasında önem arz ettiğini ifade etti.

Doç. Dr. Özcan GAYGUSUZ hocanın ada halkına uyarılarını videomuzda izleyebilirsiniz.
GÖKÇEADA BİZİM. SAHİP ÇIKMAZSAK BEDELİNİ ÇOCUKLARIMIZ ÖDEYECEK. DUYARLILIK GÖSTEREN HERKESE TEŞEKKÜRLER.

NOT: Ada Haber 17 olarak çektiğimiz fotoğrafları özgün boyutları ile facebook sayfamız ''Ada Haber''den görebilir ve indirebilirsiniz.

www.Adahaber17.com

Çetin SEVİM

Etiketler: Gökçeada - Yıldızkoy - İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi

Diğer GÖKÇEADA haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir