Bugün: 26.05.2018

Vergi Ahlakı ve Vergi Bilinci Paneli

Vergi Ahlakı ve Vergi Bilinci Paneli
1 Mart Cuma Günü Vergi Haftası nedeniyle Vergi Ahlakı ve Vergi Bilinci Paneli düzenlendi. 05.03.2013 09:38

Gör. Ahmet KAHİLOĞULLARI moderatörlüğündeki panele, konuşmacı olarak, Gelir Uzmanı Uğur TAŞDEMİR, Gelir Uzmanı Erkan ÖZTÜRK katıldı.

'' Vergi nedir? Vergi ahlakı nedir? Vergi ahlakını etkileyen faktörler nelerdir? Vergi bilinci nedir? Vergi bilincini etkileyen faktörler nelerdir? '' gibi sorulara açıklık getiren panelde konuşmacılar, katılımcıların sorularını cevapladılar.

 

VERGİ NEDİR?

Verginin bir çok tanımı olmakla beraber, verginin en önemli özelliklerini içeren tanımı kamu giderlerini karşılamak amacı ile devletin veya devletin yetkilendirdiği diğer kamu tüzel kişilerinin, hukuki zorunluluk altında, yasayla belirtilen kurallara göre ve karşılıksız olarak, gerçek ve tüzel kişilerin gelir ve malları üzerinden nakdi veya ayni olarak alınan paydır.

 

AHLAK NEDİR?

Belli bir dönemde belli insan topluluklarınca benimsenmiş olan, bireylerin birbirleriyle ilişkilerini düzenleyen törel davranış kurallarının, yasalarının, ilkelerinin toplamına verilen ad.

 

VERGİ AHLAKI NEDİR?

Vergi ödeme konusunda içsel bir motivasyon veya vergileri ödemenin topluma bir katkı sunmak amacında olan ve bir ahlaki zorunluluk ve baskıdan kaynaklanan içten gelen bir duygudur. Vergi ödeme yükümlülüğünün ahlaki bir sorumluluk olarak görülmesidir. 
 Vergi ahlakı mükelleflerin sisteme olan inançlarıyla paralel olarak artmakta veya azalmaktadır. Verginin olmazsa olmaz başlıca değişmeyen temeli olan vergi ahlakının önemi günümüzde daha iyi anlaşılması, üzerinde durulması ve anlatılması gerekli bir kavramdır.

VERGİ BİLİNCİ NEDİR?

Vergi bilinci; bireylerin vergiyi algılamaları ve bunu davranışlarına olumlu şekilde yansıtmaları olarak tanımlayabiliriz. Bu çerçevede vergi bilinci ifade edilirken bireylerde oluşan vergi farkındalığından ve verginin neden ödendiğinin yada alındığının farkındalığına vurgu yapılmış olması vergi bilincinin doğru bir tanımının yapılması için gereklidir. Burada bahsedilen vergi farkındalığı bireylerin vergi mevzuatı, mevzuatta yapılan değişikliklerin takibi ve vergi uygulamaları konusunda bilgi sahibi olmasını ifade etmektedir. Verginin neden ödendiğinin farkındalığı ise vergilerin yararlanılan kamu hizmetlerinin finansman kaynağı olarak görülmesini ifade etmektedir.

 

 

 

VERGİ BİLİNCİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Vergi bilincinin oluşmasını etkileyen faktörler mükelleflerin vergilerini zamanında ve tam olarak ödenmesini etkileyen faktörlerle aynı özellikleri göstermektedir. Vatandaş olarak Anayasa ile üzerimize yüklenmiş olan kamu harcamalarına katılma bedeli karşılığı verginin, bilinçli bir şekilde ödenmesi arzu edilen bir durumdur.  

 

 


 

Diğer GÖKÇEADA haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir