Bugün: 22.03.2019

KOOPERATİF SEÇİMLERİNDE SİYASET

KOOPERATİF SEÇİMLERİNDE SİYASET
24.03.2018 tarihinde yani bugün saat 12:00'de başlayacak Gökçeada Esnaf Kefalet Kooperatifi seçimlerinde yoğun siyaset rüzgarları esecek.24.03.2018 08:17
Gökçeada Esnaf Kefalet Kooperatifinin seçimli olağan kongresi bugün yapılıyor. Gökçeada esnafı toplam 400 civarında bir sayıya sahip. Şimdiye kadar genelde beğeni ve eleştirel anlayışla değerlendirilip saygıyla gerçekleştirilen seçimler, sanırım bu sefer farklı bir mecrada seyredecek.

Adı üstünde seçim; yani birden fazla göreve talip taraf var. Taraflar kurallar çerçevesinde seçime girerler. Tabiiki seçimlerin demokratik kuralları da vardır, açık oylama veya gizli oy açık sayım gibi.  

Hani mecliste açık oylama yapılır ya '' kabul edenler, etmeyenler? '' diye. Sözgelimi CHP önergeleri böyle oylandığında, göz kararıyla kalkan parmaklar sayılır ve genelde '' önerge kabul edilmemiştir '' denilmesi gibi...
Birde mecliste sandık kurulur, milletvekilleri baskı altında kalmadan oy kullansın diye. Sözgelimi AKP milletvekilleri kabinlere girmeden oy kullanır birde birbirlerine gösterirler sanki kurallara uygunmuş gibi...
Gökçeada Esnaf Kefalet Kooperatifinde de bugün yapılacak seçim ilk değil. Daha önceleri genelde açık oylama gelenekleri varmış ve taraflar arasında ilk sorun bu konuda çıkacak gibi. SANDIK KURULSUN MU YOKSA HER ZAMANKİ GİBİ AÇIK OYLAMA MI OLSUN DİYE...

Ama benim konum bu değil. Bu konu tüm üyelerin karar vereceği bir konu. Ben işin siyaset kısmıyla ilgiliyim. 

Niye? derseniz.

Bugünkü seçimlere kadar siyasi partiler bu denli ağırlık koymamışlardı. AKP, MHP VE İYİ Parti bu seçimlerde inisiyatif koyarken Gökçeada'da genel seçimlerde adeta birinci parti olan CHP oyun dışı kaldı. İşte benimde ilgilendiğim konu da tam burası.
Ben hiçbir parti üyesi değilim. Ama tavır, davranış ve söylemlerimden en yakın olduğum parti CHP olarak bilinir ve bu sempati bende de vardır. CHP'ye mensup arkadaşlarımda bu nedenle olsa gerek Gökçeada bazında konuları benle de paylaşırlar ve dertleşiriz.
Neyse, gelelim kooperatifdeki siyasetin yelpazesine...

Bir tarafta şimdiye dek siyasi tercihlere aldırmadan siyaset dışı değerlendirmelerle kurulduğundan bu yana Ramazan Engin başkanlığında hizmet veren bir yönetim, diğer tarafta neredeyse 40 yıllık yönetimin değişmesi ve gençleşmesini gerçekleştirmek isteyen Ali Eser yönetiminde bir ekip. Herşeyden önce göreve talip olan her iki tarafı da yürekten kutluyor ve başarılar diliyorum.

Dedim ya, işin birde siyaset tarafı var. İki takımın maçı gibi olacak bu seçimde iki tarafda CHP'yi yanına çekmek için ya vaatlerde bulunuyor ya da bir takım yöntemlerle kendi yanında saf tutmayı hesaplıyor. Eminimki üyeler tek tek kendi özgür iradeleriyle en doğru tercihi yapacaklardır.

Madem ki bu seçim Gökçeada bazında adeta partiler iradesine de dönüşecek o zaman oyun dışı kalan CHP'ye yakın olanlar en azından 16 NİSAN referandumunda ''HAYIR'' oyu veren tarafa meyilli olmayı düşünsünler. Niye derseniz 2019' da gerek yerel gerekse genel Gökçeada seçimlerinde parlamenter demokrasi karşıtı cepheyi cesaretlendirmeyin. AKP ikiye bölündü ve biri bir tarafı biri diğer tarafı destekliyor biz ne yapacağız diyebilirsiniz; haklısınız, o zaman cumhur ittifakının diğer ortağının olduğu yerden desteğinizi çekin derim. 

Tabii işin en doğrusu herkesin birbirini tanıdığı ve selamlaştığı dostluk ortamlarında siyasi tercihleri ayrışma malzemesi yapmamaktır. Kooperatif zaten zor günlerden geçen esnafımızın sorunlarının kolay çözüldüğü ışık saçan bir yer olmasıdır.

www.Adahaber17.com

Ali Rıza ORUZBEYİ

Etiketler: Gökçeada Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Koop.

Diğer GÖKÇEADA haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir