Bugün: 26.05.2018

Gökçeada'da Cumhuriyet Böyle Kutlandı!

Gökçeada'da Cumhuriyet Böyle Kutlandı!
Cumhuriyetin kuruluşunun 89. Yılı Gökçeada’da coşkuyla kutlandı. Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programında öğrenciler şiirler okuyup alanı renklendirirken, vatandaşlar da ellerinde Türk Bayraklarıyla coşkuya ortak oldu.29.10.2012 19:46
      Cumhuriyetin kuruluşunun 89.Yılının Gökçeada'da coşkuyla kutlanması için  Cumhuriyet Meydanı bir gün öncesinden hazırlanmıştı. Edinilen bilgiye göre kutlama programı saat 09.30' da Gökçeada kaymakamı Kamuran Taşbilek, Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay ile Garnizon Komutanı Kur.Alb. Taner Kılıç'ın halkı, öğrencileri ve tören kıtasını selamlaması ile başlayacaktı.
 
     Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Gökçeada'da da alternatif kutlama olacağı haberi geldi. Toplanma yeri C.H.P. İlçe Başkanlığıydı. Saat 09' lara doğru eline bayrağı ve karanfili alan adalı partililerden oluşan kalabalık, C.H.P. İlçe Başkanlığından Cumhuriyet Meydanına doğru yürüyüşe geçti. Türkiye'nin her tarafındaki kutlamaların engellenmesinden kaynaklanan tedirginlik ve kararlılık Gökçeada'lı partililerin yüz ifadelerinde hissediliyordu. Kendi içlerindeki dargınlıkları bile bir kenara atmış C.H.P.'liler, şeritlerle çevrilmiş  Atatürk büstünün olduğu alana hiç bir engelle karşılaşmadan, disiplin içinde girdiler. Anlamı oldukça geniş olan ''ÖZLÜYORUZ '' yazısısi dışında hiç bir ibare bulunmayan, çiçeklerden oluşan çelengi koymalarının ardından, büyük bir saygıyla herkes elindeki çiçeği  Ata'nın büstüne bıraktı. Partililerin arasında ağlayanlar dikkati çekti. Partili Erol Saygı'nın davetiyle bir dakikalık Saygı Duruşu ardından, kopan alkışa, meydanda bulunan halk da katılınca; alkış uzun süre devam etti. Partilileri destekleyen bu etkileyici atmosfer adeta kısa süreli bir protesto gibiydi..
     Alternatif kutlamaya katılan partililere ve destekleyen halka teşekkür eden C.H.P. İlçe Başkanı Mehmet Güneşhan,'' Dünyada bayram coşkusuna gönülden ve yürekten duygularla, kendiliğinden gelişen katılımın, engellendiği tek ülkenin Türkiye olduğunu; bu arada Gökçeada Kaymakamlığının ve Emniyet Müdürlüğünün tutumunu takdirle karşıladıklarını '' belirterek, ''Cumhuriyet; bağımsızlık,özgürlük ve demokrasidir. İnsanlığı tüketen gericiliğe,bağnazlığa karşı vazgeçilmez bir aydınlıktır. Dil, din, ırk, mezhep, inanç, cinsiyet farkı gözetmeden insanlığın özgürleşmesidir. Ümmetten millete geçişin ta kendisidir. Bu milletin mitinglerine ve yürüyüşlerine işgal kuvvetleri bile engel olamamışken, Cumhuriyeti içine sindiremeyenlerle, gece gündüz Cumhuriyetin kazanımlarını ortadan kaldırma hesabı yapanların da alacağı cevap farklı değildir. Gönlümüzden geçen; günümüz iktidarının, Cumhuriyeti mülki ve askeri çemberde kutlayıp yurtdaşların Laik Cumhuriyete olan inançlarını, polisiye tedbirlerle yok etmesinden, en büyük bayram Cumhuriyet Bayramını sıradanlaştırmasından çok, milletin bu coşkusunun yanında yer almasıdır. Milletin iradesine ipotek konulamayacağını anlatmak için bu yasağı protesto ediyor, AKP'nin bu yanlıştan dönmesini diliyoruz. Yoksa bu tavırlar onun iktidardan gidiş biletidir. '' dedi. 
      Saat 09.30' da alana Kaymakam Kamuran Taşbilek, Belediye Başkanı Yücel Atalay ve Garnizon Komutanı Kur. Alb.Taner Kılıç, Kaymakamlığın makam aracıyla gelip, tören aracına binerek alanda yer alan halk,öğrenci ve tören kıtasının bayramını kutladılar. Cumhuriyetimizi kuran Mustafa Kemal ve silah arkadaşları için gerçekleştirilen Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın hep bir ağızdan söylenmesinin ardından, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı, Kaymakam Kamuran Taşbilek yaptı. Konuşmasında  Atatürk ve silah arkadaşlarının adı her geçtiğinde, alandaki topluluk uzun uzun alkışladı.
        Daha sonra adada yer alan okulların öğrencileri tarafından Cumhuriyetin önemi vurgulayan deyişler ve şiirler okundu. Halkın artan coşkusu buradada gözlendi.
        Halk Eğitim Merkezi'nce gerçekleştirilen halk oyunları beğeniyle izlendi.Halk oyunları ekibince protokole Bayrak hediye edilme mizanseni protokol ve halk tarafından dakikalarca alkışlandı.
         Daha sonra Gökçeada Lisesi Bandosu eşliğinde alkışlarla yapılan tören geçişiyle GÖKÇEADA'DA  CUMHURİYET BAYRAMI BÖYLE KUTLANDI !  


Resim Galerisi İçin Tıklayınız!

Diğer GÖKÇEADA haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir