Bugün: 22.03.2019

GÖKÇEADA KIYI BALIKÇILIĞI ÇALIŞTAYI

GÖKÇEADA KIYI BALIKÇILIĞI ÇALIŞTAYI
Gökçeada Belediyesi ada balıkçılığının sorunlarına çözüm üretmek için "Çalıştay" düzenledi.26.03.2018 22:34
Çalıştaya 4 farklı üniversiteden 8 öğretim görevlisinin yanı sıra bu soruna katkı sunabilecek pek çok paydaş da katıldı.

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal ÇETİN'in konuşması ile başlayan çalıştayın amacı "Türkiye’nin en büyük adası olan ve bulunduğu coğrafya nedeni ile önemli deniz geçiş yolu üzerinde bulunan Gökçeada’da kıyı balıkçılığında yaşanan sorunlar ve bu sorunların çözümü noktasında katılımcıların fikirleri, önerileri, soruları ve talepleriyle katkıda bulunması" olarak açıklanırken konusu da "Temel ekonomisinin balıkçılığa dayanması beklenen Gökçeada'da balıkçılıkla ilgili yaşanan sorunlar, sektörle ilgili yaşanan riskler ve bu sorunların çözüm yollarının tespiti " olarak belirlenmişti.
Öğr. Gör. Dr. Onur GÖNÜLAL moderatörlüğünde başlayan çalıştayda ilk olarak Dokuz Eylül Üniversitesinden Prof. Dr. Bülent CİHANGİR "Gökçeada Balıkçılığına Genel Bir Bakış" başlıklı sunumunu katılımcılara sundu.
Bu sunumu İstanbul Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Cem DALYAN (Gökçeada Trol Balıkçılığına Genel Bir Bakış) ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinden Prof. Dr. Adnan AYAZ'ın (Çanakkale Balıkçılığı ve Sorunları) başlıklı sunumları izledi.

İlk oturumun son konuşmacısı Gökçeada İlçe Merkezi Kaleköy Uğurlu ve Yeni Bademli Köyleri Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Gürdal ÖKSÜZ oldu.

Verilen aradan sonra başlayan oturumda moderatörlüğe Prof. Dr. Herdem ASLAN devam etti. 

Oturumun bu bölümünde ilk olarak TÜDAV yetkilisi Doç. Dr. Bülent TOPALOĞLU söz alarak "Denizel Biyolojik Çeşitlilik ve Deniz Koruma Alanları" başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.
Dokuz Eylül Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Mümtaz TIRAŞAN "Ekosistem Yaklaşımlı Balıkçılık Yönetimi" ve Ege Üniversitesinden Vahdet ÜNAL'ın "Balıkçılık Yönetiminde Bir Başarı Öyküsü" başlıklı sunumlar ile tüm sunumlar bitirildi.

Ege Üniversitesinden Vahdet ÜNAL sunumunda Gökova Körfezinde yıllardır balıkçıların verdiği mücadelenin kazanımlarını aktarırken GÖKOVA- GÖKÇEADA arasındaki sorunların aşırı benzerliğine dikkat çekti.
Sunumların bitirilmesi ve yemek arasından sonra katılımcılar bu çalıştayın bildirisini yazmak için bir araya geldiler. Sorular, karşılıklı ya da tek tek konuşmalar ile yazılacak bildiriye katkı sunulmaya çalışıldı.

Veee söylenen şu cümlelerle çalıştayın bugünkü bölümü sonlandırıldı. İzleyin.
SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜMÜ İÇİN BİRLİKTE HAREKET ETME ZAMANI..

NOT: Ada Haber 17 olarak çektiğimiz fotoğrafları özgün boyutları ile facebook sayfamız ''Ada Haber''den görebilir ve indirebilirsiniz.

www.Adahaber17.com

Çetin SEVİM

Etiketler: Gökçeada

Diğer GÖKÇEADA haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir