Bugün: 14.10.2019

GÖKÇEADA GENÇLERİ ATATÜRK'E HEDİYE EDECEKLERİ HALIYI BİTİRDİ

GÖKÇEADA GENÇLERİ ATATÜRK'E HEDİYE EDECEKLERİ HALIYI   BİTİRDİ
Gökçeada Gençlerinin Atatürk'e hediye etmek için dokudukları halı bugün tamamlanarak kalabalık bir katılımcı eşliğinde kesimi yapıldı.10.05.2019 00:00
19 
Gökçeadalı gencin 
5 
ayrı kategoride görselleştirerek 
191,9
cm. yüksekliğinde bir halıya dönüştürdükleri düşünceleri bugün tamamlanarak Gökçeadalılar ile paylaşıldı.
Gelecek hafta içinde Anıtkabir'e teslim edilecek halı, Gökçeada Garnizon Komutanı P. Albay Hasan PAÇALI, Gökçeada Belediye Başkanı Ünal ÇETİN başta olmak üzere kalabalık bir katılımcı eşliğinde kesilerek tezgahtan ayrıldı.

İftar saatine denk getirilen kesim etkinliğinde konuklar oruçlarını açarken yemek salonuna getirilen halı, yemeğin bitimi ile birlikte konuklara sergilendi.
Sergi başlangıcında konuklara hoş geldiniz konuşmasını gerçekleştiren Gökçeada İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin ÇINAR mikrofonu dokumayı gerçekleştiren gençlere bıraktı. 
Projenin tarihçesinden kısaca bahseden gençlerin "Ayşe Ablası" Ayşe SEVİM projede kullanılan görsellerin açıklamaları için gençlere tek tek söz verdi.
Atatürk'ün "Geldikleri Gibi Giderler" sözünü Osmanlıca anımsatan bir bildiri metninden, Edirne'den Kars'a telgraf tellerinde dolaşan "Ya İstiklal, Ya Ölüm" şiarını mors alfabesi ile halıya işlenmiş görseline halıda kullanılan tüm figürleri ve neden kullanıldıklarını açıkladı gençler konuklara.


Her figürün anlatımında aldıkları alkışlar ile heyecanlansa da gençler başardıkları projenin mutluluğunu yaşadılar doya doya.
Mutluydu gençler, çünkü "Ey Türk Gençliği" diye başlayan hitabesine yanıt olarak duygu ve düşüncelerini görselleştirerek halıya dokumuş ve yanıtlamışlardı Atatürk'ü.

Mutluydu gençler, çünkü Samsun'a çıkışın 100. yılı nedeniyle dokudukları halıyı gelecek hafta Anıtkabir'e giderek hediye edecekler Atatürk'e
Mutlu ve gururluydu gençler, çünkü Atatürk'e söz verdikleri ve aylardır gece gündüz demeden emek verdikleri projeyi tamamlamışlardı.
Mutlu ve gururluydu gençler, çünkü projenin başından sonuna kadar kendilerine destek olan, bir an bile kendilerini yalnız bırakmayan Gökçeadalılar vardı yanlarında.

Mutlu ve gururluydu gençler, çünkü içlerinde proje başlamadan önce el dokuması bir halıya hiç oturmamış arkadaşları vardı aralarında ama şimdi  ilmek ilmek dokudukları bir halıyı tamamlamışlardı beraberce.

NE KADAR GURURLANSANIZ AZDIR GENÇLER. SİZLER GÖKÇEADALILARIN DA GURURUSUNUZ.. ELLERİNİZE VE BEYNİNİZE SAĞLIK...

NOT: Ada Haber 17 olarak çektiğimiz fotoğrafları özgün boyutları ile facebook sayfamız ''Ada Haber''den görebilir ve indirebilirsiniz.

www.Adahaber17.com

Çetin SEVİM

Etiketler: GGAHD - Gökçeada - 100. Yıl

Diğer GÖKÇEADA haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir