Bugün: 17.01.2019

FENER RUM PATRİĞİ BARTHOLOMEOS OKUDUĞU İLKOKULUN BAHÇESİNE YAPILAN VE KENDİSİNİN TASVİR EDİLDİĞİ HEYKELİN AÇILIŞINI YAPTI.

FENER RUM PATRİĞİ BARTHOLOMEOS OKUDUĞU İLKOKULUN   BAHÇESİNE YAPILAN VE KENDİSİNİN TASVİR EDİLDİĞİ HEYKELİN   AÇILIŞINI YAPTI.
Fener Rum Patriği Bartholomeos, doğduğu Zeytinliköy’de 1946-1952 yılları arasında eğitim gördüğü okulun bahçesine Rukiye Devres ÜNVER'in projelendirdiği ve Yüksek Mimar Fulin Muslubaş GÜZELDERE ve Helkeltraş Pınar CAUOKİ tarafından Patrik Bartholomeos’un öğrencilik yıllarındaki halinin tasvir edildiği heykel ile patrikliğinin 25. yılını simgeleyen madalyonun açılışını yaptı.15.05.2018 06:38
Açılış nedeni ile Patriğin geleceğini duyan adamızın Rum vatandaşları Zeytinliköy'e akın etti. Fener Rum Patriği Bartholomeos alana geldikten sonra uzun süre kendisinin elini öpmek isteyenlere zaman ayırdı.
Yunanistan'ın Türkiye Büyük elçisi Petros MAVROİDİS, Yunanistan ana muhalefet partisi Yeni Demokrasi Partisi’nin Başkanı Kyriakos MİTSODAKİS’in eşi Mareva Grobovski MİTSODAKİS, Selanik İmrozluları Derneği Başkanı Pavlos STAVROTİDİS, Atina İmrozlular Derneği Başkanı Stelios PULADOS, Avusturya Metropoliti Arsenios, Gökçeada Metropoliti Krilyos DRAGÖNİS, Yunanistanlı iş adamı Teodoros ANGELAPULOS'unda katıldığı açılışta Rukiye Devres ÜNVER Patrik Bartholomeos’un öğrencilik yıllarındaki halinin tasvir edildiği heykel ile patrikliğinin 25. yılını simgeleyen madalyon projesinin nasıl ve neden başladığını ve bu güne geliş hikayesini anlatarak açılışı yapması için Patriği davet etti.
Katılımcıların alkışları ile açılan heykel ve patrikliğinin 25. yılını simgeleyen madalyonun önünde Rumca ve Türkçe bir konuşma yapan Bartholomeos "Değerli GÜZELDERE ve CAUOKİ, memleketimiz Gökçeada'ya kazandırdığınız eserler bizleri duygulandırmaktadır. Önce eski günlerin güzelliğini hatırlatan çeşmeyi yaptırdınız, şimdi de okulumuzun önünde bizlerin çocukluk yaşlarındaki halini tasvir eden bu güzel heykeli. Kitaplar o yaşlardan itibaren en iyi dostumuz olmuş ve bu alışkanlık bu yaşımızda bile aynen devam etmektedir. Biz bu köyden çıktık, bu okulda okuduk. Ve dünyanın engin sularına burada bu mütevazi eğitim kurumunda edindiğimiz bilgilerle açıldık. Heykelimizin okuduğumuz ilkokulun önüne yerleştirilmesini çok anlamlı bulmaktayız. Dileğimiz bu güzel eserin çocuklarımıza her zaman okumanın ve önemini işaret ederek insanlığa faydalı gençlerin yetişmesine katkı sunmasıdır. Çok çok teşekkür ederiz." diyerek sözlerini bitirdi.
Projenin heykeltraşı Pınar CAUOKİ'nin 1986-1996 yılları arasında Türk Milli Basketbol Takımında basketbol oynamış olması katılımcıların ilgisini çekti ve yoğun alkışlandı.
Fener Rum Patriği Bartholomeos'un bugünde Zeytinliköy'de bir açılışa katılarak adamızdan ayrılacağı öğrenildi.

YAPILAN ESERLER ADAMIZA HAYIRLI OLSUN...

NOT: Ada Haber 17 olarak çektiğimiz fotoğrafları özgün boyutları ile facebook sayfamız ''Ada Haber''den görebilir ve indirebilirsiniz.

www.Adahaber17.com

Çetin SEVİM

Etiketler: Fener Rum Patriği Bartholomeos - Zeytinliköy - Gçkçeada

Diğer GÖKÇEADA haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir