Bugün: 23.02.2019

DAMİ YENİLENİR YENİLENMEZ ADINDAN SÖZ ETTİRMEYİ BAŞARDI.

DAMİ YENİLENİR YENİLENMEZ ADINDAN SÖZ ETTİRMEYİ BAŞARDI.
Dört yıllık aradan sonra yenilenen DAMİ bayramın ilk gününe hazırlanırken bir iki gün öncesinden müşteri ağırlamaya başlamış. DAMİ adından yine söz ettirecek gibi...15.06.2018 00:00
Dünyada sadece Gökçeada (İmroz)'da yaşayan özgür ruhlu İmroz Koyunu süt kuzularının etinden yola çıkarak açılan DAMİ, Gökçeada'da olmanın verdiği özelliğiyle balık çeşitleri ve grek mezelerinden oluşan menüsüyle de bu anlamda dikkat çekiyor.
 
Ana yemek olarak menüsünde hiç katkısız, doğal OĞLAK ve SÜT KUZU KEBABI, kebabın olmazsa olmaz beşlisi; domates, patates, soğan, biber ve patlıcan közlemelerinin müthiş uyumu eşliğindeki sunumuyla, ilk kurulduğu yılların efsanesini yaşatacağa benziyor. 

DAMİ'nin ilk kurucusu olan Ali Rıza ORUZBEYİ ve ekibi yeniden işbaşında. "ETLERİMİZ TERBİYESİZDİR :)" sloganıyla iddiasını da vurgular gibi. Biz sunumuna bayıldık. Hatta bizi şaşırtan bir detay ise tabakta yufka ekmeği ve lavaşın lezzet topuna çevrilmesindeki başarıydı. DAMİ Zeytinliköy ( Aya Todari )'de et lokantası olarak adından kesinlikle çok söz ettirecek. Gökçeada'nın adını yakın gelecekte bir tık yukarı çıkarmakta sorumluluk almış bir DAMİ hissettik.

  
 
Tattıklarımız arasında yufka ekmeğine sarılı dolma ve yağı alınmamış organik sütten kendilerinin yaptığı güveçte yoğurt damaklara bayram yaptıracak lezzette. Sadece mezeler ve nar ekşili roka salatasıyla bile masa ortamı taverna havasına geçiverecek tarzda...artık siz yanında ne tercih edersiniz biz bilmeyiz :). Ancak Ali Rıza Bey' den aldığımız bir haber var. '' Şimdiden organik sertifikalı iki şarap müjdesini verebilirim. Gökçeada ( İmroz ) rumlarının kız çocuğu ol  duğunda, düğününde açmak üzere küp içinde yaptıkları şaraptan yola çıkarak şarabımızın markası da muhtemelen 'KÜP' olacak '' dedi. 


Zeytinliköy'de olmalarına karşın Zeytinliköy'e özgü dibek kahvesi ve muhallebi tatlısı menülerinde yer almıyor. Bu ürünlerin köy içindeki tarihi duygu ve esintide tadılmasının daha doğru olduğu düşünüldüğünden ziyaretçilerini köy içindeki mekanlara yönlendiriyorlarmış. Biz bu anlayış ve davranışı alkışladık.
 
Frappe, espresso ve latte gibi alkolsüz içecekleri yanında yine kendi yoğurtlarından yaptıkları ayran ve içinde limon ile nane den oluşan buz toplarıyla sundukları ev yapımı limonataları kesinlikle tadılacaklar arasında.
 
Tesis ise taş mimarisine sahip ve adını veren DAM ile bahçesinden oluşuyor. Gökçeada'da rumların en yoğun yaşadığı yer olan Aya Todori ( Zeytinli )' nin mistik havasını soluyacağınız, müthiş bir doğal ortama sahip DAMİ' nin, tarihi ve sıcak atmosferi dinlenmek için ayırdığınız süreyi unutulmayacak bir tatile dönüştürmeyi başarıyor. 
 

İki günde sosyal medyada hemen yer edinmesi de diğer bir başarı. Bu mecradaki değerlendirmelerden bazılarını vermek bu mekanı daha iyi anlatacak.

İNSTAGRAM (@zeytinlikoydami)

@banudeger_hamileyogilates
Muhteşem bir manzarada, muhteşem bir oğlak ve sahibinin hoş sohbetiyle güzel bir öğle yemeği yedik. Mutlaka gelmelisiniz.

 @stfuwise 
Tabelayı görünce meraktan girdik. Huzur veren müthiş bir manzarası var. Etkilendik, az bir şeyler atıştıralım bir bardak da çay içelim dedik aşçılarından biri Gökçeada gastronomiden mezunmuş. Rahime Hanım bizi kahvaltıya ikna etti. O ne muazzam bir kahvaltı. Hayatımda ilk kez süt reçeli yedim arkadaşlar! Damağım çatladı diyor ya M. Yaşin haklıymış. Ada'yı gezmek zorundayız yoksa akşama kadar burada oturmak istiyorum. Kısa yazmak isterdim ama ne mümkün. Geç tanıdım bir daha gelirsem kebaplarını tadıcam...Emeklerine sağlık..Mutlaka deneyin güzergahınızda yer alırsa..
 
Gerçekten çok güzel bir mekan oldukça sevimli işletmecileri çok cana yakın ve ilgili, şiddetle tavsiye ediyorum.
Fatoş Ugal Zehir · 1 gün önce
 
Gökçeada'ya geldiyseniz zeytinliköy girişindeki dami'de uğramadan gitmeyin. Hizmet, lezzet ve manzara bir arada, şirin bir restoran :)
Serdar Akgündüz · 1 gün önce
 
Kebabı, yogurdu ve aile sicakligindaki ortami ile Gokceada'da kirmizi et yemekleri yapan mukemmel bir mekan. Gokceada'da iseniz mutlaka ugramalisiniz, daha sonra sirf Dami icin Gokceada'ya gel
Mutlu Kurtbas · 6 gün önce
 
Yeni açılmış.. Burası çok tutacak..çok şaşırtıcı. Et yemek için tek mekan
Bilge 
 
yenilendikten sonraki ikinci günüymüş. Yemekler güzel. . Bahce ortami cok güzel. . Edith Piaf dinlemek de artisi... Deneyin...
Rosa  2 saat önce
 
Ne diyelim. Gökçeada yeni bir mekan kazanmış. Biz sevdik. HAYIRLI OLSUN...
 
 
www.adahaber17.com

Etiketler: dami - zeytinliköy dami - gökçeada yeme içme - gökçeada eğlence

Diğer GÖKÇEADA haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir