Bugün: 16.07.2019

ADA YAŞAMI FARKLIDIR

ADA YAŞAMI FARKLIDIR
Ada yaşamlarının farklılıklarını ve benzerliklerini anlatmak ve ada yaşamlarına dikkat çekerek farkındalık yaratmak arzusunda bir yazarımızın yazdığı "Ada Rüzgarı" kitabını çıktı ve raflarda yerini aldı.22.01.2019 14:48
Yazar Mustafa DERMANLI'nın deyimiyle Gökçeada’dan Burgazada’ya, Bozcaada’dan Kınalıada’ya, Avşa’dan Marmara adasına 12 ayrı yaşamı anlatan kitap ile ilgili bilgilendirme açıklamasını (Basın Açıklaması) olduğu gibi yayınlayarak siz okuyucularımızın bilgisine ve ilgisine sunuyoruz.

"Gökçeada, Büyükada, Heybeliada, Bozcaada, Avşa ve üzerinde yaşam olan yedi ada daha... Adalarda yaşayan insanların kendi adalarını anlattıklarını “Ada Rüzgarı” kitabı çıktı. 

Türkiye’de üzerinde yaşam olan 12 adada yaşayan insanların kendi adalarını anlattıkları Ada Rüzgarı isimli kitap çıktı. Gökçeada’dan Burgazada’ya, Bozcaada’dan Kınalıada’ya, Avşa’dan Marmara adasına tam 12 adanın yaşayanları benzer güzellikleri ve sorunları, kendi adalarının onlara ne ifade ettiğini yazdılar. İki senelik çalışma sonunda ortaya “Ada Rüzgarı” kitabı okuyucuyla buluştu.
Arka kapağında, “Herkesin bir adası vardır içine kapandığı. Acımasız dünyaya son feribot ile kapılarını kapattığı, anahtarı sadece kendinde olan bir gizli kutu. Çakıl taşlı bir sahilde yürümenin verdiği hazzın ötesinde, nefes alıp vermek gibidir adada olmak. Oraya aitsindir çünkü. İçinde kopan fırtınaların tek sığınağıdır köhne bir liman. İğde ağacının gölgesinde, ağlayan kayaların dibinde yüzmeyi öğrenen o çocuğu izlersin gülümseyerek. Eylülle başlayan sonbahar rüzgarları, koca çınardan nice yaprak düşürür demli çayını yudumlayanların masasına umarsızca. Hikayeler takip eder seni anne şefkati sıcaklığında. Baba evinin kerahet vakti geldiğindeyse alırsın sofradaki yerini herkesten önce” diye bir notla çıkan kitabı gazeteci-yazar Mustafa Dermanlı yayına hazırladı. 
Kitabı yayına hazırlayan Mustafa Dermanlı, “İki seneyi aşkın bir süredir adalarda yaşayan insanlarla iletişime geçtik. ‘Ada’ kavramının onlar için ne ifade ettiğini kaleme almalarını istedik. Türkiye’deki on iki adadan yaşam hikayesi bu kitapta bir araya gelmiş oldu. Aslında hepsini okuyunca adalarda yaşayan insanların benzer sorunları ve benzer güzellikleri yaşadıklarını da göreceksiniz. Tüm adaları ufacık bir düğümle bağlamış olduk. Umarım bundan sonra adaları birbirine bağlayan projeler yapılır. Niyetim ve isteğim her sene bir veya iki defa sırasıyla bu adalarda bir araya gelinebilecek bir ‘Adalar Buluşması’ gerçekleşmesi. Umarım o da birkaç sene içerisinde gerçekleşir” dedi.
Zehra Akca, Mustafa Emre Çınar, Eyüphan Erkul, Pınar Gezgen, Zeynel Tolga Gürer, Nejat Işık, Hıdır Kayhan, Yüksel Pazarkaya, Orhan Şevki, Semra Askeri Uzuner, Hasan Yurtcan ve Hüseyin Can Yücel doğdukları, sonradan yerleştikleri veya kopamadıkları adalarını kendi pencerelerinden yazarak ada söylencesine katkı sundu. Kitabın önsözünü de Marmara Adasından Hüseyin Can Yücel kaleme aldı.

Her adada en az bir noktada satışa sunulacak kitabı Gökçeada merkezdeki Sezin Kitabevi-Gazete Bayisinde ve Kaleköy’deki Mustafa’nın Kahvesi’nden edinmek mümkün. Ayrıca adalar dışında da belli noktalarda da kitap evlerinin raflarında olacak kitabı internetten sipariş vererek kargo dahil 13 TL’ye edinebilmek mümkün."

YAZARIN "ADALAR BULUŞMASI" İSTEĞİNİN GERÇEKLEŞMESİ UMUDUYLA

www.Adahaber17.com

Çetin SEVİM

Etiketler: Ada Rüzgarı - Mustafa DERMANLI

Diğer GÖKÇEADA haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir