Bugün: 22.03.2019

13 EYLÜL SEPSİS GÜNÜ

13 EYLÜL SEPSİS GÜNÜ
Hastane ölümlerinin 1/3'ünün nedeni olan kan zehirlenmesi olarak tanımlayabileceğimiz "SEPSİS" hastalığına karşı farkındalığı artırmayı amaçlayan 13 Eylül Dünya Sepsis günü kapsamında ülke genelinde olduğu gibi Gökçeada'da bisiklet turu etkinliği düzenleniyor.13.09.2018 17:53
Etkinlik kapsamında bugün Dr. Azem ÜLKÜ Gökçeada Devlet Hastanesi çalışanlarına yönelik bir eğitim gerçekleştirdi. 
Ada Haber 17 olarak katıldığımız eğitim toplantısında duyduklarımız konunun önemini anlamamıza yardımcı oldu. Sağlık terimlerine çok vakıf olmasakta, hastane ölümlerinin üçte birinin nedeni olan bu hastalığın bilinme oranı ülkemizde %10. 
"EVDE KALAN ANTİBİYOTİKLERİ KULLANMAYIN"

Bilmediğimiz, duymadığımız bu hastalığın tedavisinde zaman ve vücudumuzun antibiyotik direnci çok önemli. Hastaların bir önceki rahatsızlığından dolayı aldığı, bitmeyen, evde kalan antibiyotiklerin kullanılıyor olması SEPSİS" tedavisinde olumsuzluğa yol açıyor. Kullandığımız her yanlış antibiyotik mikroplara direnç kazandırır ve vücudumuzun florasını bozarak savunma sistemimizi zayıflatıyor. Antibiyotik tedavisinde her saat gecikme ölüm oranını yüzde 7 artırıyor. SEPSİS tedavisinde ölüm oranları tedaviye ilk saat içinde başlanırsa yüzde 20 olan ölüm oranı tedaviye 6 saatten sonra başlanırsa ölüm oranı yüzde 70 oluyor. O yüzden ilk 6 saat çok önemli.
Bizim anlayabildiklerimiz bunlar. Daha detaylı bilgilenmek ve farkındalığa destek olmak için pazar günü (16.09.2018) saat 13:00'de Gökçeada Cumhuriyet Meydanında Gökçeada Belediye Başkanı Ünal ÇETİN ve Dr. Azem ÜLKÜ sizleri bekliyor.

BİSİKLETİNİ AL GEL. BİRLİKTE PEDAL ÇEVİRELİM.

NOT: Ada Haber 17 olarak çektiğimiz fotoğrafları özgün boyutları ile facebook sayfamız ''Ada Haber''den görebilir ve indirebilirsiniz.

www.Adahaber17.com

Çetin SEVİM

Etiketler: Gökçeada Belediyesi - Sepsis

Diğer GÖKÇEADA haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir