Bugün: 24.09.2018

Rekabet Kurulundan Turkcell'e Ceza

Rekabet Kurulundan Turkcell'e Ceza
Kurul, Turkcell'e 39 milyon 727 bin 308 lira ceza uyguladı.20.12.2013 00:29
Rekabet Kurulu, Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ'ye, araç takip hizmetleri alanına ilişkin yürüttüğü uygulamaları aracılığıyla rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı gerekçesiyle 39 milyon 727 bin 308 lira ceza verdi.

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yayımlanan duyuruya göre, Kurul tarafından, Turkcell hakkında, araç takip hizmetleri alanına ilişkin olarak münhasır uygulamaları aracılığıyla rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırarak Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'u ihlal edip etmediğinin tespiti için yürütülen soruşturma tamamlandı.

Daha önce konuya ilişkin verilen Kurul kararının Danıştay 13. Dairesi tarafından iptal edilmesi üzerine başlatılan soruşturmada, Turkcell'in, iş ortağı araç takip firmalarına ve bu firmaların bayilerine getirdiği çeşitli kısıtlamalar ile rakip operatörlerin GSM hizmetlerini sunmalarına/kullanmalarına engel olup olmadığı incelendi.

Turkcell'in araç takip hizmetleri alanına ilişkin yürüttüğü münhasır uygulamalar aracılığıyla rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle Rekabetin Korunması Hakkında Kanunu ihlal ettiğine oy çokluğuyla karar veren Kurul, bu nedenle Turkcell'e, 2012 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayrisafi gelirlerinin binde 4,5'i oranında olmak üzere, 39 milyon 727 bin 308 lira 20 kuruş para cezası verilmesini kararlaştırdı.

Rekabetin tesisini teminen Turkcell'in bu nitelikte uygulamalardan kaçınması gerektiği ifade edilen karara göre, Turkcell'in iş ortağı araç takip firmalarının ve bunların bayilerinin rakip operatörlerle işbirliği yapabileceklerini, rakip operatörlerin hizmetlerinin tanıtımını yapmalarının önünde bir engel olmadığını ve rakip operatör kampanyalarına katılabileceklerini, aksi yönde sözleşmesel ya da fiili hiçbir yükümlülük altında olmadıklarını etkin bir şekilde duyurması gerekiyor.

kaynak:http://www.sondakika.com/haber/haber-rekabet-kurulundan-turkcell-e-ceza-5446372/


Etiketler: turkcell -rekabet piyasası -rekabet piyasası

Diğer EKONOMİ haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir