Bugün: 18.12.2018

Kredi kartı aidatına karşı ‘yalın’ formül

Kredi kartı aidatına karşı ‘yalın’ formül
Bakan Yazıcı, tartışma yaratan aidatlara karşı “yalın kredi kartı” formülünü bulduklarını açıkladı. Buna göre bütün bankalar sadece alışverişte kullanılacak ücretsiz bir kredi kartı sunmakla yükümlü olacak. 13.05.2013 00:00

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Bütün bankalar kredi kartlarıyla tüketicilere hitap ederken sadece alışveriş için tüketicinin kullanabileceği ücretsiz bir kredi kartı hizmete sunmakta yükümlü olacak” dedi.
Yazıcı, kredi kartlarına ilişkin büyük bir hassasiyet bulunduğunu belirterek, “Bu alanda da çözüm formülü şu; bütün bankalar kredi kartlarıyla tüketicilere hitap ederken hiç ücret almadıkları, sadece alışveriş için tüketicinin kullanabileceği ücretsiz bir kredi kartı hizmete sunmakta yükümlü olacak. Bankalar bu kartları tüketiciye verecek” diye konuştu.
Yazıcı, bankaların tüketici kartlarına yönelik uygulamaları özendirmek için çeşitli alternatifler ürettiğini ifade ederek, şunları söyledi:
“Onu isteyen tüketici de onu alacak. ’Niye benden ücret alınıyor, her yıl kredi kartı aidat alınıyor’ gibi yakınmaları ortadan kaldırmak  için yalın, soyutlanmış bir tür kredi kartı uygulama zorunluluğu getirme suretiyle tüketiciye alternatif seçenekler sunulmasına ilişkin düzenlemeyle bu alandaki sorunu gidereceğimiz kanısındayım.”
Yazıcı, parlamento tatile girmeden bu yasayı geçirmeyi ümit ettiklerini vurguladı.
Tavan BDDK’da...
Bakan Yazıcı, faiz dışı gelir kalemlerinin önemine de değinerek, “Yetiştirebilirsek önümüzdeki Bakanlar Kurulu’nda bu tasarıyı sunacağız. Orada da faiz dışı gelir kalemleri itibariyle tarife belirleme anlamında değil ama faiz dışı gelir kalemlerinin bir tavan belirleme yetkisini BDDK’ya vereceğiz” bilgisini verdi.

‘Bankalar tacir ama basiretli olsunlar’

Bakan Hayati Yazıcı, bütün tacirlerin basiretli olması gerektiğini ifade ederek, “Bankalar da tacirdir, onların da basiretli davranması gerekir. Bu alandaki faaliyetlerimizi şöyle özetliyoruz; ’bilinçli tüketici ve basiretli tacir’. Düzenlemelerimizi de bu çerçeve içerisinde yapmayı planlıyoruz” dedi.
Bankaların komisyon ve ücret gelirlerindeki artışın tüm kalemleri geride bırakmasına ilişkin soruya da Yazıcı, bankaların faiz dışı gelir kalemlerinin geçen yıl 31 olduğunu belirterek, şu değerlendirmede bulundu:
“Şimdi bu 60’a çıkmış. ’Bütün bankalar 60 kalemden ücret alıyor’ anlamına gelmez. Her banka belli nitelikteki işleri değişik isimler altında isimlendirmek suretiyle ücret talep ediyor. Bütün bankalara baktığımız zaman faiz dışı gelir kalemleri isimlendirdikleri kalemler 60’a varıyor.
Yine bunların tavanını belirleyecek düzenleme öngörüyoruz. Geçen yıl kamuoyuyla paylaştığımızda tartışmaların, bankaların uygulamalarında önemli etkisi olduğunu gördük.”Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/kredi-karti-aidatina-karsi-yalin-/ekonomi/detay/1707648/default.htmEtiketler: BDDK , Bakanlar Kurulu , Hayati Yazıcı , Parlamento , aidat , tarife , Alışveriş , sadece

Diğer haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir