Bugün: 24.09.2018

Kredi çekecekler dikkat! Yeni dönem başlıyor

Kredi çekecekler dikkat! Yeni dönem başlıyor
Kredi kartı ve Kredili Mevduat Hesabını (KMH) sonuna kadar kullananlara kötü haber!27.11.2013 00:43

Türkiye'de de artık bankalar adım adım ABD ve Avrupa'daki gibi kredi risk skoru ve buna bağlı risk bazlı fiyatlama dönemine geçiyor.

Buna bağlı olarak Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Risk Raporu skoru yüksek olan tüketicilerdüşükolanlara göre daha avantajlı olacak. Habertürk'ün haberine göre, kart ödemelerindekigecikmeler, son yıl içinde geciktirilmiş ödemeler ve konut kredisi dışındaki borçlar gibi unsurların kredi risk skorunu olumsuz etkilediği biliniyor. Ancak bütün bunlar düzenli ödensebile KMH ve kredi kartı limitini sonun kadar kullanmak bile risk skorunu olumsuz etkiliyor.

SKORUNUZU TAKİP EDİN

Örneğin, 1.000 TL'lik KMH'nın 900 TL'sini, 5 bin TL kredi kartı limitinin 4 bin 500 TL'sini her ay dolduran bir tüketicinin kredi risk skoru, her ay ekstre tarihinde ödemeyi yapsa bile, bu limitleri kullanmayan bir tüketiciye göre çok daha düşük olacak. 

Yani bir anlamda karnesi zayıf olacak. Bankacılartüketicilerin mutlaka kredi risk skorlarınıdönem dönem takip etmelerini ve skorlarını gereksiz düşüren unsurları ortadan kaldırmaları gerektiğini belirtiyor. 

Bankasına göre değişmekle birlikte bankalardan ortalama 5 TL karşılığı alınan bu risk raporu, KKB'nin internet şubesinden yapılan üyelikle 2.30 TL'ye alınabiliyorBankacılar, riskskorununfinansal sicil olarak her noktada karşımıza çıkacağını söylüyor

kaynak:http://ekonomi.haber7.com/finans/haber/1099017-kredi-cekecekler-dikkat-yeni-donem-basliyor


Etiketler: kredi kartı -mevduat hesabı -kmh

Diğer EKONOMİ haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir