Bugün: 24.09.2018

Metin amcamız evine döndü…

Metin amcamız evine döndü…
Ressam Metin Yağcıoğlu sonunda memleketi Bozcaada’ya döndü14.11.2013 14:28

Metin Amca, kiralık ev bulamayınca, 63 yıldır yaşadığı Bozcaada’yı terketmek zorunda kalmıştı. Metin Yağcıoğlu’nun Ada’dan gidişini kimse farketmedi. Varlığını hissettirmeden ‘var’dı, olmayışı neden sonra anlaşıldı. Kim bilir, belki kışa doğru bir sandalye ambara kaldırılırken fark edildi yokluğu.

Yazar Ateş İlyaz Başsoy, Bozcaada’da Metin Yağcıoğlu’nun resimlerini keşfedince Ada’dan gittiğini öğrendi. Resimlerinden ve hikayesinden onu çok merak etti: ” Ressam Metin Yağcıoğlu mutlaka memleketi olan bu Ada’da yaşamalı” dedi.

Araştırmaları sonucunda onu Ankara’da kızkardeşinin yanında buldu. Mayis ayında Ada’dan ayrılmak zorunda kalan Metin Amca, meğer 6 ay Ege Akdeniz kıyılarında gezmiş. Her gittiği yerde, özellikle CHP lilerin kendisiyle çok iyi igilendiğini söylüyor. Ankara’da 50 yılda görmediği kızkardeşi ve ailesiyle buluşmuş, hasret gidermiş.

Adaposta Metin amcaya sordu:

63 sene önce Ada’ya gelmeden Marmaris’i, Bodrum’u gezmişsiniz. Şimdi oraları nasıl buldunuz? Metin Amca herşeyin değiştiğini, eski güzel yerlerin bozulduğunu, onların yerine büyük binaların yapıldığını söyledi. Kahvelerin restorana dönüştüğünü, yeşil parkların yok olduğunu görünce üzüldüğünü anlattı. Oralarda dolaşırken Ada’daki evlere, dar sokaklara, kaldırım taşlarına, sakin limanına, kalesine, tanıdık yüzlerine hasret çektiğini anlattı. Bozcaada’dan gittiğine çok pişman olduğunu da…

Metin Amca devamlı oturacağı yeri olduğu taktirde Ada’dan ayrılmayacağını söyledi. Ada’daki herkes aynı fikirde. Metin Amcanın esas evi, vatanı, burası.


adahaber17.com/ fahrettin ŞEN


Etiketler: ressam metin amca -bozcaada -ressam

Diğer BOZCAADA haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir