Bugün: 18.12.2018

IPARD Programı Lansman Toplantısı

IPARD Programı Lansman Toplantısı
IPARD Programı Lansman Toplantısı Bozcaada'da gerçekleşti.20.02.2013 09:42

  Çanakkale'nin Bozcaada ilçesinde, "IPARD Programı" lansman toplantısı yapıldı.(IPARD) tanıtımı ve uygulanacak destekler hakkında düzenlenen toplantı,İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme İl Koordinatörlüğü tarafından Kırsal Kalkınma Programı'nın (IPARD) tanıtımı ve uygulanacak destekler hakkında düzenlenen toplantı Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda yapıldı.

  Toplantıya Kaymakam, Abdulgani MAĞ, Belediye Başkanı Mustafa MUTAY, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Kavruk, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu  İl Koordinatörü Ümit ORTAN, kurum müdürleri ve üreticiler katıldı. IPARD tanıtımı hakkında sunumların yapıldığı toplantı IPARD hakkında bilgi verildikten sonra sona erdi.

Merak edenler için IPARD hakkında bilgi

Avrupa Birliği (AB) aday ve potansiyel aday ülkelere destek amacıyla  1085/2006 sayılı Konsey Tüzüğü çerçevesinde Katılım Öncesi Yardım Aracı’nı (Instrument for Pre-Accession Assistance- IPA) oluşturmuştur.  IPA desteği beş bileşeni içermekte olup, Türkiye IPA tüzüğünün EK 1’inde yer alan aday ülke statüsünde bütün bileşenlerden yararlanabilmektedir. IPA’nın beşinci bileşeni Kırsal Kalkınma (IPA Rural Development- IPARD) Avrupa Birliği’nin Ortak Tarım Politikası, Kırsal kalkınma Politikası ve ilgili politikalarının uygulanması ve yönetimi için  uyum hazırlıklarını ve bu  kapsamda politika geliştirilmesini desteklemektedir. IPARD desteğinin 2007-2013 yıllarını kapsayan çok yıllı “Kırsal Kalkınma Programı” kapsamında  uygulanması gerekmektedir. 

 Türkiye için IPA Kırsal Kalkınma Programı (IPARD Program) ülkenin kırsal kalkınma bağlamında  katılım öncesi dönemdeki öncelikleri ve ihtiyaçları  göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Bu çerçevede 2007-2013 yıllarını içeren  9uncu Kalkınma Planı, 2006-2010 yıllarını içeren  Tarım Stratejisi ve Ulusal Kırsal Kalkınma Stratejisi  öncelikleri yanında Avrupa Birliği Çok Yıllı Gösterge Planlama Belgesi’nin stratejik öncelikleri de dikkate alınmıştır. AB’nin  1085/2006 IPA Konsey Tüzüğü ve tüzüğün uygulanması esaslarını içeren 718/2007 sayılı  IPA Uygulama tüzüğü Programın dayanağını oluşturmaktadır.

 Program 2007-2013 yıllarını içeren yedi yıllık bir süreci içermekte olup mali çerçevesi MIPD’nin en son versiyonunda yer alan dönem için belirlenmiştir. Bu kapsamda, IPA ve IPARD için Türkiye’ye tahsis edilen fonlar, önceki ve halihazırda 2009-2011 yılları için MIPD belgesi temelinde , milyon Avro olarak aşağıda verilmektedir. 

KAYNAK: www.ipard.com.tr

Ada Haber 17- Ezgi ZEYBEK

 

Diğer haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir