Bugün: 24.09.2018

Avrupa’nın En İyi Adası Bir Türk!

Avrupa’nın En İyi Adası Bir Türk!
Conde Nest Traveler dergisinin okuyucuları “Avrupa’nın en iyisi adası hangisi?” sorusunu manzara, misafirperverlik, ambiyans, sahiller, aktiviteler, konaklama ve restoranlar kıstaslarını dikkate alarak seçim yapmışlar. Çıkan sonuç sizi şaşırtmasın, çünkü listenin bir numarasında bir Türk adası var.13.08.2013 00:00
Bozcada

Bozcaada, Türkiye’nin 3. büyük adası. Yıllar boyu gezginlerin, tarihçilerin, edebiyatçıların ilgisini çeken Bozcaada hakkında pek çok eser de yazılmış aynı zamanda. Çanakkale sınırları içinde yer alan ada; şarap üretimi, balıkçılık ve turizm konusunda oldukça gelişmiş. Özellikle Ayazma Plajı, ince taneli altın sarısı kumuyla ve etrafındaki restoran ve kafeler sebebiyle adanın gözde plajı olmayı başarmış. Adanın İstanbul’a yakın olması, uzun tatile çıkamayanlar için harika bir alternatif.


Bozcaada’ya Gitmek İçin 5 Güzel Sebep


Ayazma Plajı

Bozcaada dendiğinde akla ilk önce tertemiz denizi, bakir koyları ve plajları geliyor. Ayazma Plajı altın rengi kumu ve pırıl pırıl turkuaz deniziyle Bozcaada’nın en popüler plajı. Tabi bu popülerlikte Bozcaada koylarında pek rastlayamayacağınız şezlong ve şemsiye kiralama imkanınız ve tahta sandalyeli, ekose örtülü plaj restoranları büyük pay sahibi.

     

Akvaryum Koyu

Bozcaada’nın her koyu ayrı bir güzellik barındırıyor. Berrak ve turkuaz mavisi deniziyle Kuzey Ege’nin gözde koylarından biri de Akvaryum Koyu (Mermer Burnu). Deniz altındaki muhteşem hayatı ve çeşitliliği görebilmeniz için yanınıza bir şnorkel ve gözlük almanızı tavsiye ederiz. Bu koya ulaşımı ancak kendi aracınızla sağlayabiliyorsunuz.

     

Rüzgar Gülleri

Günbatımını izlemeden, Bozcaada’dan dönmeyin. Hayatınızda seyredebileceğiniz en büyüleyici günbatımı için adanın batı ucundaki rüzgar güllerine gitmelisiniz. Ayağınıza rahat bir yürüyüş ayakkabısı geçirin ve terkedilmiş Polente Fenerine doğru yürüyün. Bir tarafınızda tüm ihtişamıyla rüzgar gülleri, önünüzde uçsuz bucaksız bir Ege Denizi… Yanınıza ufak bir piknik sepeti ve bir şişe ada şarabı alıp, doğanın en güzel manzarasını seyredebilirsiniz. Güneş battıktan sonra ise burun apayrı bir güzelliğe bürünüyor. Etrafında herhangi bir yerleşim yeri olmadığı için gökyüzündeki ay en kuvvetli ışığınız, yıldızlar ise yol göstericiniz oluyor.

‘Rüzgârın sesini dinlemek...’ 

Santralde bir ziyaretçi defteri de var. İşte bu defterden bazı notlar: 
-  Bozcaada’ya gideceksin ve büyüleneceğin şey bir  santral olacak deseler,  hadi canım derdim. Bu güller böyle dönerken birilerini alkışlıyor.
-  Bozcaada gibi güzel bir yere bu kadar etkileyici ve işe yarar bir tesis kuranları tebrik ediyorum. Rüzgarın sesini dinlemek çok hoş.
-  Enerji üretiminde doğayı kirletmeyen bu modeli çok merak ederdim. Görmenin mutluluğu içindeyim. 
-  Geldim, gördüm, hepsi dönüyor. Artık rahat rahat oturup çay içiyoruz. Sağ olun arkadaşlar.
-  Bu görüntüden çok etkilendik. Keşke her yerde ve daha çok olsa. Türkiyemiz için hep böyle güzel, iyi ve doğru şeyler yapılsa istiyoruz
-  Rüzgâr güllerinin altında Polente’de güneşin batışını beraber seyrettiğiniz kişiye âşık bile olabilirsiniz. O kadar sihirli bir yer.

Göztepe

Adanın en yüksek noktası Göztepe’ye çıktığınızda, karşılaştığınız manzara ile bir adada olduğunuzu gerçekten hissedeceksiniz. Bu noktaya ulaşmak adeta bir geminin kaptan köşküne çıkmak gibi. Bu noktadan adadaki tüm bağları, evleri, etrafındaki küçük adacıkları, tepeleri görebilirsiniz. Oldukça dik ve dar olan araba yoluyla buraya gidebilirsiniz. Dilerseniz, adanın merkezinden Göztepe’ye yürüyerek yarım saatte ulaşabilirsiniz.

Rum Mahallesi

Bozcaada’nın rengarenk çiçeklerle donatılan Arnavut kaldırımlı dar sokakları ve sıcak insanlarıyla çevrili Rum Mahallesi,  sizi kendine aşık ediyor. Evlerin önündeki masa ve sandalyelerin dibinde soluklanan kedi ve köpekler, şen kahkahalarla koşuşturan çocuklar buraya bambaşka bir hava katıyor.www.adahaber17.com / Sevil AKÇAY

Diğer BOZCAADA haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir